Lista aktualności Lista aktualności

XIV edycja Zimowego Biegu Trzech Jezior już za nami

W Gołąbkach, w środku lasu, w okolicy pensjonatu Jutrzenka, od samego rana gwarno. Na linii startu gromadzą się uczestnicy XIV Zimowego Biegu Wokół Trzech Jezior.

Narastają emocję wśród 971 uczestników zafascynowanych sportowym wyzwaniem. Okazuje się, że w br zarejestrowano o 100 chętnych więcej, niż w 2015 roku. Na listach znaleźli się mieszkańcy praktycznie z terenu całej Polski, choć trzeba podkreślić, że najliczniej reprezentowany był nasz region. Widzimy, że Zimowy Bieg Trzech Jezior cieszy się ogromną popularnością. Uczestnicy mieli okazję na wymagającej trasie sprawdzić swoją kondycję i wytrzymałość. Pojawił się duch współzawodnictwa, atrakcyjne nagrody spowodowały, że w poszczególnych kategoriach rywalizowali ze sobą konkurenci nie tylko do nagrody głównej.

Bieg można określić jako nietypowy, z dotychczasowych opinii wiemy, że zimowe zmagania na dystansie 15 km są wymagające. To jedna z największych biegowych imprez o tej porze roku na Pałukach. Trasa wiedzie malowniczym kompleksem leśnym Nadleśnictwa Gołąbki, wokół Jeziora Przedwieśnia, Wieśniate i Łomno. Większość to leśne drogi na terenie gminy Trzemeszno i Rogowo, niewielki odcinek biegnie drogą powiatową przez miejscowość Gołąbki, gm. Trzemeszno.

Trasa biegu została tak pomyślana, aby uczestnicy i kibice mogli bliżej zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego zakątka regionu. Urozmaicone drzewostany liściaste i mieszane, pozbawione o tej porze roku liści, przyciągały wzrok bogactwem form pni i koron drzew. Czasem dało się dostrzec dzikich mieszkańców lasu, ktoś widział przelatujące ptaki, jakiś klucz gęsi na niebie, ktoś inny przebiegającą sarenkę. Dla mieszkańców tych ostępów, kolorowa kawalkada biegaczy to raczej niespotykane zjawisko przyrodnicze. Na szczęście przemijające wraz z ostatnim zasapanym uczestnikiem biegu. Na czoło, tuż za pilotem biegu, wysforował się zawodnik z Ukrainy, nie oddał palmy pierwszeństwa, pierwszy zameldował się na linii mety.

Organizatorzy przygotowali piękne medale dla wszystkich biegaczy, którzy dumnie zawiesili je na szyi. Zaś atrakcyjne nagrody i pamiątki otrzymali zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych, wszystkie z podziałem na kobiece i męskie. Po zakończeniu biegu, uczestnicy spotkali się na hali OSiR w Trzemesznie, gdzie odbyła się ceremonia podsumowania, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Galę prowadził Burmistrz Trzemeszna Pan Krzysztof Dereziński. Obsługę medialną imprezy sprawowała lokalna TV, prasa i radio. Dziennikarze przeprowadzili mnóstwo wywiadów zarówno z uczestnikami, jak i organizatorami. Próbowali wysondować, jakie wartości są promowane przez organizatorów, dociekać, co tak naprawdę przyciąga ogromną rzeszę do wysiłku w środku zimy. Nadleśniczy Marek Malak wykorzystał okazję do przekazania w eter informacji o Nadleśnictwie Gołąbki, podkreślenia udziału leśników w organizacji podobnych przedsięwzięć, o walorach, które oddajemy do dyspozycji co roku uczestnikom Biegu, ale też innym imprezom edukacyjnym i rekreacyjnym.

Uroczystość uświetniały występy taneczne młodziutkiego zespołu „Jedynek", które prezentowały układy baletowe ku zadowoleniu widzów. Na trybunach zasiadło bowiem grubo ponad 1 tys. uczestników biegu, kibiców, mieszkańców Trzemeszna. Przewaga młodzieży oznaczała upodobanie publiki raczej do głośnej i dynamicznej muzyki, akustyka hali potęgowała wrażenia artystyczne.   

Do wręczenia nagród poproszono honorowy zespół złożony z przedstawicieli organizatorów, sponsorów i osób wspierających. Pośród nich obecny był Poseł Zbigniew Dolata, Zastępca Burmistrza Trzemeszna Dariusz Jankowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Marek Malak, Przewodniczący Rady Miasta Trzemeszno oraz kilku młodych radnych. Ceremonii rozdania nagród towarzyszyła  maskotka całej imprezy, biały bałwanek z czerwonym nosem na wesoło brał udział we wszystkich wydarzeniach na hali. Uznał, że musi przybić wszystkim napotkanym tzw. piątkę, pogratulować wyróżnionym, za każdym razem pozował do zdjęć, tych obowiązkowych i improwizowanych. Każdą chwilę dla fotoreporterów wykorzystywał do promocji głównie swego wizerunku.

Po odebraniu nagród uczestnicy wzięli udział w konkursie, po wylosowaniu zwycięskich nr ich właściciele zdobywali cenne nagrody, w tym sprzęt sportowy i AGD. Nowym pomysłem organizatorów była kolejna kategoria - Honorowy Dawca Krwi, pod patronatem Klubu HDK PCK KROPELKA w Trzemesznie. Dzięki współpracy z Klubem wszyscy otrzymali piękne torby do pakietów startowych.

W biegu nie zabrakło też leśników, którzy pracę zawodową łączą z rekreacją. Była okazja do sprawdzenia kondycji niezbędnej do wykonywania trudnych obowiązków terenowych. Pracownicy okolicznych Nadleśnictw byli, jak zawsze dobrze przygotowani, choć pewnym handicapem była lepsza znajomość terenu. Droga w znacznej części wiodła przecież ostępami leśnymi.

Nadleśnictwo Gołąbki tradycyjnie jest jednym ze sponsorów Biegu, co roku wspiera organizatorów i bierze aktywny udział. Jako sprawdzony partner współpracuje z lokalnymi samorządami w organizacji wielu imprez rekreacyjnych, edukacyjnych i okolicznościowych. Na mecie na uczestników czekała tradycyjna grochówka i napoje. Po takim wysiłku, w warunkach leśnych smakowała podwójnie, gdyż była energetyczna i smaczna.

Tegoroczną ciekawostką była kategoria Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych. W tym przypadku głównym wręczającym nagrody był Pan Nadleśniczy Marek Malak, który wyściskał zwycięzców, wręczył nagrody wraz z życzeniami dalszych sukcesów sportowych. Miło było widzieć leśników na medalowym pudle.

 

Pod dachem hali OSiR było uroczyście, gwarno i wesoło, w części artystycznej nie zabrakło muzyki! W rytmach dysko falowała widownia, nawiązywały się nowe znajomości, odświeżano kontakty, większość uczestników deklarowała spotkanie w przyszłym roku, nikt nie przepuści okazji do udziału w jubileuszowym XV Biegu.

Więcej informacji wraz z wynikami, nagrodzonymi, fotoreportaż z całej imprezy będzie sukcesywnie zamieszczany na witrynie organizatorów. Zachęcamy do zaglądania pod adres: http://www.zimowybiegtrzechjezior.pl./ 

JP