Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Komunikat Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

Utrzymujące się od połowy marca br. duże zagrożenie pożarowe, stwarza niebezpieczeństwo łatwego rozprzestrzeniania się ewentualnego pożaru. Tylko od nas zależy, czy będziemy zachowywać się ostrożnie i nie przyczynimy się do powstania pożaru. A niestety lista naszych grzechów jest długa. Począwszy od nieumyślnego wyrzucenia niedopałka papierosa, przez wypalanie pozostalości roślinnych po zimie na nieużytkach i łąkach, aż do celowego podpalenia. 

Pożary traw powodują spustoszenie, rośliny giną, a zwierzęta starają się ratować. Jednak wiele z nich nie ma takiej możliwości, jak na przykład pisklęta w gniazdach. Ponadto, dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Niestety, zdarza się, że ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Młode drzewa niestety nie mają szans na przetrwanie, a starsze są zwyklemocno uszkodzone w trakcie pożaru.

Tylko w 2019 r. w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów, co daje Polsce III miejsce w UE, tuż po Hiszpanii i Portugalii, w klasyfikacji według liczby pożarów terenów leśnych.

Podkreślając wagę niebezpieczeństwa ze strony pożarów, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Laśów Państwowych w Toruniu wydał komunikat. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią - załączony na dole artykułu.

Aktualne zagrożenie pożarowe w lasach kujawsko-pomorskich można sprawdzać na stronie https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=64