Lista aktualności Lista aktualności

Toruń zdobią choinki z Lasów Państwowych

Trzy potężne świerki oraz kilkadziesiąt mniejszych drzewek dekoruje główne punkty miasta. Choinki zostały przekazane przez nadleśnictwa RDLP w Toruniu nieodpłatnie w ramach promocji Lasów Państwowych.

Pierwszy mocno i równomiernie ugałęziony świerk, jak co roku pochodzący z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń, stanął obok ratuszowej wieży i pomnika Kopernika w najbardziej charakterystycznym punkcie Torunia. Drzewo opatrzone emblematami „Lasy Państwowe" pochodzi z leśnictwa Cieszyny. Kolejny pięknie udekorowany girlandami świateł i gwiazdą świerk zdobi plac przy Urzędzie Marszałkowskim. Przyjechał z leśnictwa Raciniewo w Nadleśnictwie Toruń. Następne potężne drzewo, również z N. Toruń, stanęło przy kościele pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przy wjeździe do Torunia. Mniejsze choinki zdobią szopkę noworoczną na Nowym Rynku, toruńską bazylikę katedralną świętych Janów i kościół garnizonowy, gdzie ozdobią ołtarz, tworząc iście bożonarodzeniowy nastrój.

– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie choinkami z Lasów Państwowych. Aby sprostać oczekiwaniom społecznym, corocznie zakładamy plantacje choinkowe. W ten sposób możemy regularnie dostarczać różnej wielkości drzewka świąteczne. Ich pozyskanie w niczym nie uszczupla zasobów leśnych, ponieważ pochodzą z plantacji choinkowych, a dzięki systematycznej pracy leśników, lasów przybywa powiedział Janusz Kaczmarek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Zawsze promujemy choinki naturalne, których wytworzenie i utylizacja nie obciążają środowiska, a do tego pięknie pachną lasem dodaje.

Wszystkie choinki są rodzimymi świerkami pospolitymi. Wybór drzew nie jest łatwy, gdyż muszą posiadać wzorowy pokrój i bujne ugałęzienie. Pozyskuje się je bądź z plantacji choinkowych, bądź w ramach cięć pielęgnacyjnych z dojrzewających drzewostanów.

Lasy toruńskiej dyrekcji objęte są już dwoma certyfikatami dobrej gospodarki leśnej (FSC i PEFC) świadczącymi, że są dobrze zarządzane na każdym etapie, a ich hodowla odbywa się w sposób gwarantujący ciągłość ich użytkowania i uwzględniający wszelkie przepisy prawa, przy poszanowaniu wartości przyrodniczych i społecznych.