Lista aktualności Lista aktualności

N. Gołąbki: To już XV edycja Zimowego Biegu Trzech Jezior!

Mimo mroźnej aury w okolicy pensjonatu Jutrzenka gwarno od samego rana. Na linii startu gromadzą się uczestnicy XV Zimowego Biegu Wokół Trzech Jezior. Narastają emocje wśród 745 uczestników zagrzewanych przez licznie zebranych kibiców.

Okazuje się, że w br zarejestrowano kilkudziesięciu biegaczy mniej, niż w 2016 roku. Mróz zrobił swoje, bieg ukończyło 709 osób. Na listach znaleźli się mieszkańcy praktycznie z terenu całej Polski, trzeba podkreślić, że najliczniej reprezentowany był nasz region. Bieg cieszy się ogromną popularnością, choć trasa jest wymagająca, testująca kondycję i wytrzymałość. Atrakcyjne nagrody spowodowały, że w poszczególnych kategoriach rywalizowali amatorzy i weterani niejednej edycji.

Dystans i warunki dość nietypowe, zmagania w realiach zimowych na dystansie 15 km nie są zbyt powszechne. To jedna z największych biegowych imprez o tej porze roku na Pałukach. Mroźno i rześko (-7°C), powietrze przejrzyste, trzeba intensywnej rozgrzewki, aby przygotować się w tych warunkach do wysiłku. Trasa wiedzie przez kompleks leśny Nadleśnictwa Gołąbki, wokół Jeziora Przedwieśnia, Wieśniate i Łomno. Większość drogami Gminy Trzemeszno i Rogowo, niewielki odcinek  drogą powiatową przez miejscowość Gołąbki. Najbardziej zaśnieżone i oblodzone odcinki zostały wysypane piaskiem, liczy się rywalizacja, ale i bezpieczeństwo uczestników.

Pomyślano, aby wszyscy mogli bliżej zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego zakątka. Urozmaicone drzewostany pozbawione o tej porze roku liści, przyciągały wzrok bogactwem form swych drzew. Czasem dało się dostrzec dzikich mieszkańców lasu, ktoś widział przelatujące ptaki, usłyszał trzask w lesie, inni przebiegającą sarenkę. Dla mieszkańców leśnych ostępów, kolorowa kawalkada biegaczy to raczej niespotykane zjawisko. Na szczęście przemijające wraz z ostatnim zasapanym uczestnikiem biegu.

Organizatorzy przygotowali pakiety startowe i piękne medale dla wszystkich biegaczy, którzy dumnie zawiesili je na szyi. Atrakcyjne nagrody i pamiątki otrzymali zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych, wszystkie z podziałem na kobiece i męskie. Po zakończeniu biegu, uczestnicy spotkali się w hali OSiR w Trzemesznie, gdzie odbyła się ceremonia podsumowania, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Galę prowadził Burmistrz Trzemeszna Pan Krzysztof Dereziński. Obsługę medialną imprezy sprawowała lokalna TV, prasa i radio. Dziennikarze przeprowadzili wiele wywiadów zarówno z uczestnikami, jak i organizatorami. Próbowali wysondować promowane wartości, dociekać, co tak naprawdę pociąga ogromną rzeszę do wysiłku w środku zimy. Nadleśniczy Marek Malak wykorzystał okazję do przekazania informacji o Nadleśnictwie Gołąbki. Podkreślał udział leśników w organizacji podobnych przedsięwzięć, walory będące do dyspozycji uczestników.

Uroczystość uświetniały występy taneczne młodziutkiego zespołu „Jedynka", które prezentowały układy baletowe ku zadowoleniu widzów. Na trybunach zasiadło prawie 1 tys. biegaczy, kibiców, mieszkańców Trzemeszna i okolic. Przewaga młodzieży oznaczała upodobanie publiki do dynamicznej muzyki, akustyka hali potęgowała te wrażenia.   

Do wręczenia nagród poproszono honorowy zespół złożony z przedstawicieli organizatorów, sponsorów i osób wspierających. Pośród nich obecny był Poseł Zbigniew Dolata, przewodniczący rady Gminy Trzemeszno Sławomir Peno i jego zastępca  Daniel Bisikiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Marek Malak, Przewodniczący Rady Miasta Trzemeszno oraz kilku młodych radnych. Organizatorzy przewidzieli następującą klasyfikację:

  • nagroda Grand Prix biegów OSiR w Trzemesznie – mężczyźni i kobiety w 10-letnich przedziałach wieku (począwszy od 16-19, skończywszy na 70+).
  • mistrzostwa Klubów Sportowych – puchar dla trzech najlepszych drużyn. 
  • mistrzostwa Pracowników LP kobiet i mężczyzn (za legitymacją służbową).
  • mistrzostwa Gminy Trzemeszno kobiet i mężczyzn (zawodnicy biegu głównego zameldowani w Gminie Trzemeszno).
  • mistrzostwa Honorowych Dawców Krwi kobiet i mężczyzn (za legitymacją HDK).

Jeszcze przed wręczeniem nagród Burmistrz K. Dereziński specjalnie podziękował Nadleśnictwu Gołąbki za udział we wszystkich edycjach, pomoc organizacyjną i sponsoring. Podkreślił dobrą współpracę z leśnikami i na ręce Nadleśniczego M. Malaka wręczył piękną statuetkę Jana Kilińskiego, patrona miasta, dowód najwyższego uznania dla partnerów miasta.

Uroczystości rozdania nagród towarzyszyła  maskotka imprezy, biały bałwanek z czerwonym nosem na wesoło brał udział we wszystkich wydarzeniach na hali. Uznał, że musi przybić wszystkim tzw. piątkę, pogratulować wyróżnionym, pozując do improwizowanych sweet fotek. Każdą chwilę dla fotoreporterów wykorzystywał do promocji głównie swego wizerunku. Po odebraniu nagród uczestnicy wzięli udział w konkursie, po wylosowaniu zwycięskich nr zdobywali cenne nagrody, w tym sprzęt sportowy i AGD.

W biegu nie zabrakło też leśników, którzy pracę zawodową łączą z rekreacją. Była okazja do sprawdzenia kondycji niezbędnej do wykonywania trudnych obowiązków terenowych. Pracownicy okolicznych nadleśnictw byli, jak zawsze dobrze przygotowani, choć pewnym handicapem była lepsza znajomość terenu. Radzą sobie w terenie na co dzień, poradzili sobie i tym razem. Droga w znacznej części wiodła przecież ostępami leśnymi.

Nadleśnictwo Gołąbki tradycyjnie jest jednym ze sponsorów Biegu, co roku wspiera organizatorów i bierze aktywny udział. Jako sprawdzony partner współpracuje z lokalnymi samorządami w organizacji podobnych imprez rekreacyjnych i edukacyjnych.

Podobnie, jak w roku ubiegłym ciekawostką była kategoria Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych. To okazja do wykazania swego prymatu pośród braci leśnej. W tym przypadku głównym wręczającym nagrody był Pan Nadleśniczy Marek Malak, który wyściskał zwycięzców, wręczył nagrody wraz z życzeniami dalszych sukcesów sportowych. Miło było widzieć leśników na medalowym pudle.

Pod dachem hali OSiR było uroczyście, gwarno i wesoło, w części artystycznej nie zabrakło oczywiście muzyki! W rytmach disco falowała widownia, nawiązywały się nowe znajomości, odświeżano kontakty. Pani Edyta Koperska - Manager sportowy OSIR, zadbała o szczegóły scenografii, banery, plakaty, maskotki, leśny wystrój sali przenosił i potęgował klimaty biegu pod dachem. Większość uczestników deklarowała spotkanie w przyszłym roku, nikt nie przepuści okazji do udziału w następnej edycji Biegu. Więcej informacji wraz z wynikami, fotoreportaż z całej imprezy zamieszczono na witrynie organizatorów.

Więcej pod adresem:  http://www.zimowybiegtrzechjezior.pl

http://wyniki.datasport.pl/results2045/avd.php?dyst=1

JP

Materiały do pobrania