Lista aktualności Lista aktualności

Święto Lotnictwa Polskiego

Wszystkim pilotom i pracownikom obsługi naziemnej składamy najlepsze życzenia!

Święto Lotnictwa Polskiego początkowo przypadało na dzień 5 listopada, rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain. Od 1932 roku, na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, dniem lotnictwa był dzień 11 listopada. W kolejnych latach datę zmieniano jeszcze dwukrotnie, aż w 1993 roku ustanowiono dzień 28 sierpnia Świętem Lotnictwa Polskiego i tak jest do dziś.

28 sierpnia przeszedł do historii polskiej awiacji w roku 1932, kiedy to kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6 odnieśli zwycięstwo w odbywających się w Berlinie międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych „Challenge”. Był to wspaniały sukces polskiej ekipy w czasach, gdy światowe lotnictwo gwałtownie rozkwitało.

Z okazji dzisiejszego święta życzymy Państwu radości i satysfacji z realizacji najpiękniejszej pasji, jaką jest latanie, a także odważnych i innowacyjnych zamierzeń oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i szczęścia w życiu prywatnym!