Lista aktualności Lista aktualności

N. Żołędowo: Sanktuarium patrona leśników ustanowione w Żołędowie

12 maj 2019 roku zapisał się w historii Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Żołędowa oraz naszego nadleśnictwa jako dzień szczególny. To właśnie w minioną niedzielę, dekretem ordynariusza diecezji bydgoskiej, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Huberta Biskupa. 

Wszystko zaczęło się około 2015 roku, kiedy to ks. proboszcz Jarosław Kubiak oraz pracujący w Belgii ks. Dariusz Pejka, podjęli starania o pozyskanie relikwii świętego Huberta. W poszukiwania zaangażował się ordynariusz diecezji namurskiej w Belgii bd Remy Vancottem. Można mówić o wielkim szczęściu, ponieważ relikwie odnaleziono. Podczas specjalnej pielgrzymki do miejscowości Saint-Hubert w czerwcu 2017 roku, delegacje leśników, myśliwych i parafian odebrały je z rąk ordynariusza diecezji namurskiej. 

Odczytanie dekretu biskupa ordynariusza diecezji bydgoskiej o ustanowieniu sanktuarium rozpoczęło uroczystości, które odbyły się w parku nadleśnictwa. Przewodniczył im bp Jan Tyrawa. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz myśliwych - ks. kanonik Ryszard Pruczkowski, przypominając życiorys świętego Huberta. Dodał, że pomimo powszechnego kultu świętego wśród myśliwych, leśników, jeźdźców i hodowców koni, to właśnie kościół w Żołędowie jest jedynym w Polsce, w którym znajdują się relikwie pierwszego stopnia. 

Jednym z zaproszonych gości był wspomniany wyżej bp Remy Vancottem. Duchowny wręczył list ofiarowujący relikwie oraz wyraził wielką radość, związaną z ich piękną oprawą w postaci relikwiarza i i sanktuarium. 

Po zakończeniu mszy świętej i uroczystym błogosławieństwie, odbyło się przeniesienie relikwii i poświęcenie sanktuarium. 

Mimo deszczowej pogody nie zawiodły tak licznie przybyłe poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, myśliwi, leśnicy i pozostali goście. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Huberta Biskupa w Żołędowie. 

 

Zapraszamy do przeczytania relacji i wysłuchania homilii na stronie http://diecezja.bydgoszcz.pl/2019/05/12/sanktuarium-swietego-huberta-biskupa-w-zoledowie/