Lista aktualności Lista aktualności

Samochodem po lesie?

Lubimy spacery po lesie. Jeszcze chętniej lubimy po nim jeździć samochodem. Czy to jest dozwolone?

Nie wszyscy wiedzą, że wjazd do lasu samochodem jest zabroniony. Zakaz ten wynika z ustawy o lasach z 1991 roku. Prawo ściśle reguluje sposoby poruszania się w lesie.  Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi.

Kiedy można ?

Drogami leśnymi można przejeżdżać jedynie, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Są tylko nieliczne wyjątki odstępstw od tego zakazu. Ograniczenia  nie dotyczą np. inwalidów (poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb), czy ludzi wykonujących czynności służbowe, gospodarcze (pracownicy Lasów Państwowych, myśliwi, właściciele gruntów rolnych czy pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych itd.).

By chronić to co najcenniejsze

Leśni wędrowcy mogą napotkać na drogach leśnych szlabany. Są to dodatkowe zabezpieczenia przed wjazdem samochodem  w celu ochrony najbardziej cennych fragmentów lasu. Nie znaczy to jednak, że pozostałe dukty można swobodnie przemierzać samochodem! Poruszamy się tylko tymi drogami leśnymi - które są oznaczone. Poniżej prezentujemy przykład tablicy „zezwalającej" na wjazd samochodem do lasu. Warto je zapamiętać.

   

Rozjeżdżone drogi to już problem

W okresie od późnej jesienią do wiosny, gdy pojawia się więcej wody, leśne drogi gruntowe tracą swoją stabilność. Rozjeżdżanie ich w tym okresie powoduje zniszczenia a w konsekwencji ogromne nakłady na ich późniejszy remont i stabilizację. Latem intensywny ruch na leśnych duktach może powodować ograniczenia w swobodnej akcji gaśniczej strażaków w przypadku zaistnienia pożaru lasu.

Można stracić koło…

…wjeżdżając w dziurę na nieudostępnionej leśnej drodze. Drogi te nie są przygotowane do ruchu turystycznego a tym bardziej komunikacyjnego. Szkody mogą być duże, wiec nie opłaca się łamać prawa chcąc np. skrócić sobie drogę.

Po co są drogi leśne?

Drogi leśne umożliwiają leśnikom prowadzenie prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Pozwalają dostarczyć zakładom podstawowy, najbardziej ekologiczny produkt jakim jest drewno. Są niezbędne przy pracach z zakresu hodowli i ochrony lasu. Remontowane i utrzymywane w dobrym stanie zapobiegają zaleganiu pozyskanego surowca drzewnego. Wiosną ten aspekt ma ogromne znaczenie. Rotacja ściętego drewna zapobiega masowemu występowaniu owadzich szkodników wtórnych, zagrażających okolicznym lasom. Przejezdność dróg jest niezwykle ważna w czasie zagrożenia pożarowego lasu.

Niczym naczynia krwionośne…

Ilość i jakość dróg ma decydujący wpływ na jego funkcjonowanie całego leśnego organizmu.

Nasze nadleśnictwo posiada w chwili obecnej ponad 850 km dróg leśnych gruntowych z czego ponad 160 km to drogi przeciwpożarowe. Ich budowa i utrzymanie to ogromne wyzwanie gospodarcze i finansowe.

Ruch to zdrowie

Najbardziej ekologicznym sposobem spędzania czasu w lesie jest spacer. Dla bardziej aktywnych np. rower... Wśród zgiełku coraz szybciej pędzącego świata, chwila bez samochodu w ciszy i wśród drzew – jest nieoceniona. Samochód  można  wtedy zaparkować – jeśli w lesie to koniecznie w miejscach postoju do tego wyznaczonych i oznakowanych.

Przestrzegając prawa – chronimy przyrodę.