Lista aktualności Lista aktualności

Rycerska zguba

Czyżby ostroga odpadła podczas pośpiesznej podróży rycerza do jakiejś białogłowy w Toruniu?

Ostrogę znalazł pan Marcin Siuda wraz z synem, który kilka dni temu przeczesywał lasy Nadleśnictwa Cierpiszewo, niedaleko Torunia. Dodajmy, że Pan Marcin jest członkiem Grupy Historyczno-Eksploracyjnej WELES, która odkryła już nie jeden "skarb" ukryty w ziemi.

Ostroga to oporządzenie niezbędne dla ówczesnych rycerzy, tym bardziej w zgiełku bitewnym. Dzięki temu oporządzeniu rycerze w chorągwi mogli panować nad układem formacji i manewrowości konnicy. Ostroga była wręcz niezbędna do manewrowania koniem. Ta odnaleziona  podczas poszukiwań jest z pewnością artefaktem z okresu średniowiecza, prawdopodobnie z około 1300-1400 roku. Charakteryzowało je specyficzne wygięcie ramion mocujących do paska i wydłużony element - kabłąk do którego była przytwierdzona gwiazdka. Znaleziona ostroga posiada zachowane sprzączki do pasków mocujących z tzw. garnituru. Już nie możemy doczekać się, jak ostroga będzie wyglądała po konserwacji i renowacji - mówi Arkadiusz Wyrzykowski

Ostroga prawdopodobnie została zgubiona na zejściu ze skarpy lub podczas pospiesznej jazdy na jej szczycie, a potem zsunęła się przez setki lat kilka metrów w dół. Całe szczęście detektoryści z WELES i ich goście są bardzo dokładni i cierpliwi w poszukiwaniach. Dzięki nim nasza historia wzbogaca się o kolejne cenne i ciekawe znaleziska.

Przypominamy, że poszukiwania przedmiotów może odbywać się wyłącznie za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela lub zarządcy terenu - w przypadku lasów państwowych jest nim właściwy terytorialnie nadleśniczy.

Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Wyrzykowskiemu z Grupy Historyczno-Eksploracyjnej WELES za przesłane informacje oraz fotografie. Życzymy członkom Grupy dalszych poszukiwawczych sukcesów!