Lista aktualności Lista aktualności

Rusza program „Zanocuj w lesie”

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, Lasy Państwowe otwierają się na potrzeby społeczeństwa i udostępniają nowe obszary pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od zgiełku miasta czy codziennej gonitwy wokół wielu spraw. Stała, bezterminowa oferta Lasów Państwowych na leśne biwakowanie wchodzi w życie 1 maja 2021 r.

„Zanocuj w lesie” - garść informacji o programie

Na terenie wszystkich 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych w całym kraju zostały wyznaczone specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Chętnych do „dzikiego nocowania” w lesie nieustannie przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywaniew lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to zatem program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Miejsce na nocleg

Obszary przeznaczone do bezpiecznego biwakowania zostały wyznaczone przez nadleśnictwa. Dlaczego? Konkretnie wskazane i przygotowane tereny dają szansę na racjonalne ukierunkowanie ruchu turystycznego i konieczne jego rozproszenie. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie presji na obszary szczególnie cenne pod względem przyrodniczym, np. ostoje zwierząt, stanowiska roślin chronionych. Z wniosków wyciągniętych po dogłębnej analizie pilotażu określono, że 1,5 tys. ha(w każdym nadleśnictwie w Polsce!) to powierzchnia wystarczająca na potrzeby programu na terenie przeciętnego nadleśnictwa. Użytkownicy obszarów pilotażowych wskazali, że najbardziej doceniają miejsca oddalone od głównych dróg i postojów. Odległość od zgiełku aglomeracji pozwala na skuteczny i efektywny wypoczynek, czyli spełnienie funkcji i celowości spędzenia nocy w lesie.

Kwestie organizacyjne – co musisz wiedzieć, by móc zanocować w lesie?

Podczas trwającej już ponad rok pandemii COVID-19 wyraźnie wzrosło zainteresowanie społeczeństwa lasami. Obserwujemy coraz większą liczbę turystów na szlakach leśnych i ścieżkach edukacyjnych. W lesie szukamy spokoju, wyciszenia oraz przede wszystkim zdrowego, świeżego powietrza z dala od gwaru miasta.

Zgodnie z regulaminem nocleg w udostępnionym przez nadleśnictwo miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Grupy liczące powyżej dziewięciu osób należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa nie później, niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Takie rozwiązanie daje możliwość kontroli nad ewentualną turystyka zorganizowaną i przebywaniem na terenie strefy osób w dużym gronie przez dłuższy czas.

Kolejny ważny zapis regulaminu mówi, że biwakującym nie wolno pozyskiwać w lesie drewna na cele opałowe ani do budowy schronienia, ani rozpalać ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. Osoby nocujące w lesie są również zobowiązane do zebrania ze sobą wszystkich odpadków i pozostawienia po sobie porządku.

Chętnych do skorzystania z programu „Zanocuj w lesie” obowiązuje również ustawowy zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi na wyznaczony teren. Oznacza to, że nie można dojechać bezpośrednio do miejsca rozbicia namiotu. Pojazdy pozostawiamy na parkingach lub innych oznakowanych miejscach postoju.

Nocowanie w lesie a gospodarka leśna

Program „Zanocuj w lesie” realizowany jest na terenie lasów gospodarczych. To znaczy,
że nadleśnictwa w miarę potrzeb mogą wprowadzać czasowe zakazy wstępu do lasu np. w miejscach wykonywania prac leśnych lub wystąpienia zagrożeń. Korzystający z programu turyści będą zobligowani do przestrzegania obowiązujących zasad i zakazów.

Gdzie szukać informacji o udostępnionych dla „Zanocuj w lesie” terenach?

Program „Zanocuj w lesie” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie miłośników naturalnego środowiska, którzy nie obawiają się spędzenia nocy na runie leśnym w towarzystwie drzew i zwierząt.

Więcej informacji o programie, w tym przede wszystkim mapy z wyznaczonym dla programu obszarem, regulamin, numerem telefonu do lokalnego koordynatora programu znajdziemy na stronach internetowych nadleśnictw w zakładce TURYSTYKA. Zapraszamy do lektury.

Życzymy niezapomnianych wrażeń podczas pobytu i nocowania w lesie. Niech ta przygoda stanie
się wyjątkowym przeżyciem i wzbudzi jeszcze większe umiłowanie bogactwa otaczającej nas natury. Odpoczywajcie bezpiecznie, pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu leśnego savoir-vivre’u.

 

10 faktów o programie "Zanocuj w lesie"

Zawsze aktualne: Idąc do lasu, pamietaj o ...

Informacje o projekcie "Zanocuj w lesie" przygotowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie