Lista aktualności Lista aktualności

N. Runowo: Razem możemy więcej

W akcji społecznościowej „Wspólnie dla lasu – solidarni z klęską”, która miała miejsce w Nadleśnictwie Runowo, w dniach 7-9 listopada, udział wzięło około siedmiuset uczestników. Wiele osób – jeden cel: odnowić jak największą powierzchnię lasu.

 

Lasy naszego nadleśnictwa zostały w znacznym stopniu zniszczone lub uszkodzone w czasie huraganu z 2017 roku. Ponad dwa tysiące hektarów wymaga odnowienia. Na posadzenie młodego pokolenia lasu mamy zaledwie pięć lat – obliguje nas do tego ustawa o lasach. Pracy jest bardzo dużo, a czasu niewiele. Pojawia się również wiele problemów z jakimi borykamy się na co dzień. Pogoda nas nie rozpieszcza, brakuje nasion, a co za tym idzie również i sadzonek, brakuje także rąk do pracy.

W całej tej sytuacji cieszy nas jednak ogromnie, że nie zostajemy sami z tymi wszystkimi problemami. Jest wiele osób żywo zainteresowanych stanem naszych lasów. Wiele osób i instytucji chce nam pomóc przy odnowieniach powierzchni pohuraganowych. Las nie jest im bowiem obojętny. W odpowiedzi na duże zainteresowanie społeczeństwa, już po raz kolejny udostępniliśmy powierzchnię społeczno-użyteczną, gdzie mógł przyjść każdy i własnoręcznie posadzić fragment lasu.

Akcja wspólnego sadzenia lasu odbywała się w dniach 7-9 listopada. Odzew społeczeństwa był bardzo duży. W ciągu tych trzech dni przyjechało do nas około siedemset osób. Nie sposób tu wszystkich wymienić. Były do grupy szkolne, lokalne władze, różne instytucje, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, sąsiednie nadleśnictwa oraz wiele osób prywatnych… Nawet małe dzieci sadziły drzewka ze swoimi rodzicami. To bardzo budujący widok. Wszyscy ramię w ramię pracowali na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim są lasy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, za tak liczny udział i zaangażowanie. Ogromne podziękowania należą się również okolicznym Kołom Gospodyń Wiejskich, za przygotowanie poczęstunku dla uczestników. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, że w trudnych chwilach potrafimy się zjednoczyć i pomagać sobie nawzajem.

Każdy dał coś od siebie i razem udało się odnowić około dziesięć hektarów lasu. To naprawdę spory obszar. Śmiało możemy powiedzieć, że udało się zrobić wiele dobrego „Wspólnie dla lasu”. W dodatku mimo niełatwej pracy i kapryśnej pogody wszystko odbywało się w miłej, pełnej życzliwości atmosferze.

W ciągu ostatnich dwóch lat, w akcjach wspólnego sadzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Runowo uczestniczyło łącznie ponad dwa tysiące osób. Liczba robi wrażenie, a to jeszcze nie koniec, ponieważ w dalszym ciągu będzie możliwość przyłączenia się do akcji.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami tworzą dalszą historię naszych pięknych lasów.