Lista aktualności Lista aktualności

PARA PREZYDENCKA ZAINAUGUROWAŁA AKCJĘ #SADZIMY

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w dniu 26 kwietnia 2019 roku wszyscy mogli posadzić własne drzewko. Tego dnia tysiące osób włączyło się w organizowaną wspólnie z Lasami Państwowymi ogólnopolską akcję „#sadziMY”

Sadzonki różnych gatunków drzew i krzewów były rozdawane 26 kwietnia br. w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw Lasów Państwowych w całym kraju od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów. Przygotowaliśmy ponad 100 000 drzewek. Chętnych nie brakowało! Tylko w do biura Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu w ciągu kilku godzin zgłosiło się kilkuset chętnych po odbiór swojego drzewka! Toruńscy leśnicy dowozili więc sadzonki aby wszyscy mogli posadzić swoje drzewko. 

W ramach tej akcji, tego samego dnia, Prezydent RP Andrzej Duda wraz Pierwszą Damą wzięli udział w wydarzeniu pn.: „Odnawiamy las po klęsce” w Nadleśnictwie Rytel.

Na terenie leśnictwa Jakubowo spotkało się ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. Wśród nich był minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister Małgorzata Golińska oraz Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. W sadzeniu uczestniczyli m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi, Liga Ochrony Przyrody i inni.

W sumie, podczas dwudniowej akcji posadziliśmy 300 tys. drzew!

Nadlesnictwo Rytel to miejsce, gdzie „huragan stulecia” poczynił wyjątkowo duże spustoszenia.

Tamtej sierpniowej nocy, podczas huraganu w 2017 roku, w obozie harcerskim w okolicach wsi Suszek, miało miejsce najbardziej tragiczne wydarzenie. Pod upadającymi sosnami zginęły dwie harcerki. Prezydent Andrzej Duda uczcił to miejsce honorowym złożeniem kwiatów.

Następnie wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjechali  do Nadleśnictwa Rytel, gdzie prace sadzeniowe szły już pełną parą. Para prezydencka, w asyście leśników przystąpiła do wspólnego sadzenia lasu. Para Prezydencka w trudnych warunkach terenowych, w upale i wietrze, posadzili co najmniej 100 dębów.

Pierwsza Dama podziękowała również leśnikom za ich codzienną pracę. Zaznaczyła, że każdego roku leśnicy sadzą pół miliarda drzew. - Dzięki temu obszar leśny w Polsce cały czas się powiększa i stanowi już 30 procent obszaru naszego kraju. Leśnikom należą się podziękowania za niezwykły trud, który włożyli w likwidację szkód po nawałnicy, a także w to, by odnowić drzewostan właśnie tutaj, w Borach Tucholskich. To ogromne przedsięwzięcie, bo też skala szkód była rzeczywiście olbrzymia. Ale wierzymy, że dzięki zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, które w tym roku obchodzą jubileusz 95-lecia istnienia – czego bardzo serdecznie gratulujemy -  na pewno uda się ocalić ten przyrodniczy skarb, jakim są Bory Tucholskie.

Leśnicy nie mają wątpliwości, że wspólnie posadzone drzewa będą rosły. - W tamtym miejscu jest żyzne siedlisko, poza tym pąki na sadzonkach jeszcze „nie pękły”, a w nocy ma padać upragniony deszcz - zapewniali drugiego dnia tuż po skończonym sadzeniu. 

- W najbliższych latach na terenach poklęskowych toruńskiej dyrekcji leśnicy posadzą łącznie blisko 220 mln nowych drzew. Dziś w ramach akcji „#sadziMY” rozpoczynamy to piękne dzieło odnowy zniszczonego lasu - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Natomiast wiceminister środowiska Małgorzata Golińska podkreśliła rolę lasów w procesie zapobiegania zmianom klimatu. - Lasy są niezastąpione zarówno jako ekosystemy, które wpływają na jakość powietrza i zapobieganie zmianom klimatu, jak i źródło najbardziej ekologicznego surowca – zaznaczyła wiceminister.

Akcja „#sadziMy” była prowadzona przez Lasy Państwowe w całym kraju. W  nadleśnictwach każdy mógł odebrać sadzonkę i posadzić ją we własnym ogródku. Leśnicy przygotowali ponad 100 tys. sadzonek. Dostępne były zarówno gatunki drzew i krzewów iglastych, jak i liściastych, np. miododajnych lip.

To dopiero początek długiej i kosztownej kampanii przywracania lasów zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. Przez kolejne dekady zakładane dziś uprawy leśne będą przez leśników pielęgnowane i zabezpieczane przed rozlicznymi zagrożeniami, abyśmy mogli i my, i pokolenia, które przyjdą po nas podziwiać w przyszłości Borach Tucholskich nowy, dojrzały las.