Lista aktualności Lista aktualności

Leśny akcent „Śniadania na trawie”

Trwale zrównoważona gospodarka leśna jest fundamentem polskiego leśnictwa. Dlatego nie mogło zabraknąć leśników w niedzielę 5 czerwca br. na Rynku Staromiejskim w Toruniu, gdzie odbywało się po raz 9. „Śniadanie na trawie”, organizowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju.

„Śniadanie na trawie" to impreza plenerowa odbywająca się z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Toruński Rynek Staromiejski w jedną noc pokrywa się wielkim trawnikiem po to, by przez cały kolejny dzień wszyscy odwiedzający mogli zatrzymać się i odetchnąć na tym zielonym dywanie.

„Śniadanie" obfituje w atrakcje i zabawy. Na Rynku pojawiły się stoiska edukacyjne i warsztatowe. Wśród nich – stoisko Lasów Państwowych. Leśnicy z nadleśnictw: Golub-Dobrzyń, Rytel i Cierpiszewo oraz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu proponowali odwiedzającym quizy i zagadki leśne.

Każde spotkanie ze społeczeństwem jest dla nas okazją do edukacji młodszych i starszych, ale również rozmowy i udzielenia odpowiedzi na pytania, z którymi ludzie przychodzą.
Warto podkreślić, że efektem takich spotkań jest coraz większa świadomość społeczeństwa na temat znaczenia lasów nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi. Zauważamy, że coraz więcej osób dostrzega ogrom pracy leśników – od zbioru nasion, poprzez hodowlę materiału sadzeniowego do odnowień zrębów i zalesień np. gruntów porolnych i nieużytków, aż do długotrwałej i pracochłonnej pielęgnacji i ochrony drzewostanów przez długie lata ich życia.

Chociaż udział leśników w „Śniadaniu na trawie" jest już tradycją, to staramy się co roku wprowadzić nowości, którymi zaskakujemy odwiedzających. W tym roku niespodziankę przygotowaliśmy dla najmłodszych, proponując m.in. udział w zabawie pn. „Koło fortuny". Przeznaczenie decydowało o kategorii, z której pytania zadawała Iwona Kałużna z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń.

Z kolei w innej części naszego stoiska Marek Pałaszyński ze Stacji Oceny Nasion w Kloskowie (Nadleśnictwo Rytel) prezentował las od pierwszych dni jego życia. Nawet dorośli dziwili się, widząc 10-dniowe siewki sosen, że powstaną z nich w przyszłości majestatyczne bory.

Atrakcją była również możliwość obejrzenia pod szkłem powiększającym chrząszczy kornika drukarza oraz jego żerowisk wydrążonych na wewnętrznej płaszczyźnie korowiny. O kornikach wszyscy słyszeli – ale prawie nikt ich nie widział. Stąd często można było usłyszeć słowa wyrażające zaskoczenie, że tak małych rozmiarów owad powoduje tak rozległe i dotkliwe szkody w drzewostanach.

Za dobre odpowiedzi były nagrody. Są tacy, dla których priorytetem jest wygranie drzewka na leśnym stoisku. Dlatego sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym z podtoruńskiej szkółki leśnej Bielawy (Nadlesnictwo Dobrzejewice) są wyjątkową nagrodą w konkursie i pamiątką na długie lata.

Odwiedzający stoisko Lasów Państwowych zawsze szukają coś dla siebie – jedni wolą poczytać interesującą książkę lub folder, a inni stawiają na niebanalne płyty CD z odgłosami natury. Wśród tych ostatnich są koneserzy leśnej muzyki ze świata ptaków – dla nich były ptasie arie w mistrzowskim wykonaniu.

Podczas tegorocznego „Śniadania na trawie" prezentowały się różne organizacje i przedsiębiorstwa promujące zdrowy styl życia – od żywności rozpoczynając, poprzez aktywność fizyczną, a kończąc na ekologicznych rozwiązaniach wystroju wnętrz i kwiatowych dekoracjach. Spośród ok. 10 tysięcy odwiedzających, każdy miał powód, dla którego odwiedził w niedzielę Rynek Staromiejski Grodu Kopernika. I chyba nie było osoby, która ominęła leśne stoisko… Zapraszamy za rok.