Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy pielęgnują las w Toruniu

Jeśli usłyszysz dźwięk piły w podmiejskim lesie, nie musisz się obawiać.

Dla niektórych lasów mieszczących się na osiedlu Na Skarpie, np. nieopodal Szpitala Dziecięcego w Toruniu, nadszedł czas ich trzebieży.

Co to oznacza?

W ich wieku jest to zabieg pielęgnacyjny, przeprowadzany nie częściej niż raz na 10 lat, w którym wycinane są niektóre drzewa.

Czy wycinanie pojedynczych drzew w lesie jest czymś niepokojącym?

W pielęgnacji lasu nie chodzi o drzewa, które są wycinane, ale o te które pozostają. To dla nich jest to „zabieg” stwarzający nowe warunki, poprawiający dobrostan…

Istotą trzebieży jest sukcesywne usuwanie z drzewostanu, czyli płatu lasu, nadmiaru drzew - głównie z powodu ich stopniowo wzrastających potrzeb życiowych. W ten sposób poprawia się warunki wzrostu i rozwoju pozostałym drzewom. Zmniejsza się konkurencja między drzewami o światło, składniki pokarmowe i wodę. Żyje się im lżej i dostatniej. Drzewa mogą rozwinąć duże korony, bo mają ku temu przestrzeń. A stabilne drzewa to i bezpieczniejszy las. 

Wpływ na cały ekosystem

Podczas życia drzewa, podobnie jak w życiu człowieka, wyróżniane są pewne etapy wzrostu i rozwoju. Jest dzieciństwo, młodość, wiek dorosły i starość. I dla każdego z tych etapów leśnik dobiera inne zabiegi pielęgnacyjne, które odpowiednio nazywa np. czyszczeniami, trzebieżami…

Wskutek regulowania stopnia zagęszczenia drzew, zmieniają się warunki na dnie lasu. Pozytywnym aspektem jest przyspieszenie rozkładu materii organicznej poprzez zwiększenie dopływu światła, ciepła i wilgoci do gleby. Uruchamiają się procesy życiowe utajonych młodych drzew.

Trzebieże polepszają zdrowotność lasu dzięki usuwaniu drzew chorych, czasem opanowanych przez szkodliwe owady.

Tak jak w ogrodzie, gdzie także trzeba usuwać drzewa porażone czy opanowane przez szkodniki, a nasadzenia rozluźniać, by rosły zdrowo i stabilnie.

A drewno wyrabiane z wycinek, no cóż… jakości wysokiej nie ma. Powstaje wynikowo, ale to właśnie z niego - z drewna pozyskanego w ramach trzebieży, powstaje papier. A pozostałe po wycince gałęzie i igliwie zostają w lesie, wzbogacają glebę w związki mineralne i odżywcze.

INNY las

Lasy wokół miast mają swoje wyjątkowe zadanie. Nie jest tu najistotniejsza produkcja drewna (ważnego surowca, który jest alternatywą dla plastiku), ale krajobraz, turystyka, wypoczynek i bezpieczeństwo. Las jest naturalnym filtrem powietrza. Płucami miasta. Dlatego nie przeszkadza tu, że drzewa są pokręcone, a korony rozłożyste i duże. Duże korony, to zwiększona asymilacja, czyli produkcja tlenu. 

Leśne spa

- Myśląc o zabiegach pielęgnacyjnych przed oczami staje nam oferta salonów SPA, gabinetów kosmetycznych czy salonów fryzjerskich. Okazuje się, że leśnik i takie rzeczy potrafi. Takie „wyczesywanie”, podcinanie końcówek, odbudowa leśnej czupryny. Co jakiś czas przychodzi moment, że trzeba drzewa rozluźnić. Im drzewa są starsze, tym można to robić coraz rzadziej - mówi Kamila Czajka, zajmująca się edukacją w Nadleśnictwie Dobrzejewice. 

Żółte tablice ostrzegają

W związku z prowadzonymi pracami pielęgnacyjnymi, w lesie w okolicy ulicy Konstytucji 3 Maja oraz przy ulicy Światowida, przez pewien krótki czas, przygotowane ścieżki spacerowo-rowerowe będą niedostępne.

Na czas prowadzonych trzebieży, ze względów bezpieczeństwa, poruszanie się w tych miejscach będzie zabronione. Informować będą o tym żółte tabliczki wprowadzające okresowy zakaz wstępu do lasu, zgodnie z ustawą o lasach. Są to fragmenty terenu objęte projektami współtworzonym z Lasami Państwowymi pn. „Odpoczywaj w lesie” jak i „Ścieżka zdrowia w Kaszczorku”. Tym bardziej zależy wszystkim na zachowaniu stabilności tych lasów. A przede wszystkim bezpieczeństwie ludzi z nich korzystających. 

- Obowiązkiem leśników jest zapewnić lasom trwanie, by drzewa wokół Torunia mogły być silne, zdrowe i mieć przestrzeń by się dalej rozwijać - mówi Wojciech Stec, leśniczy Leśnictwa Bielawy. Zwiększamy bezpieczeństwo dla ludzi, by drzewa osłabione nie strwarzały dla nich zagrożeń - dodaje.  

Nie należy zbliżać się do pracujących maszyn leśnych, czy pracujących drwali i zrywkarzy. Prace leśne są szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Złamanie zakazu wstępu,  może nieść za sobą poważne zagrożenia życia i zdrowia.

Żabim skokiem

Zapraszamy w inne leśne lokalizacje. Dla aktywnego wypoczynku, na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice proponujemy wiele alternatywnych tras. W formie ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych wraz z małą infrastrukturą taką jak ławki, kosze oraz siłownią zewnętrzną jest powierzchnia leśna tuż przy rondzie Olimpijczyków w Toruniu (nieopodal pętli tramwajowej). Dla miejskich turystów, znajduje się tu parking na samochody oraz wiata piknikowa. Tu zlokalizowana jest też nowoczesna szkółka leśna Bielawy. To raptem „żabi skok” od niedostępnych chwilowo fragmentów ścieżek.

 

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość. Wraz z nastaniem wiosny, ponownie zaprosimy na ulubione trasy.