Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na pikniku nad Wisłą

W słoneczną niedzielę 31 maja 2015 r. na nadwiślańskich błoniach w Toruniu odbył się piknik ekologiczny, w którym uczestniczyli też leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Na stoisku Lasów Państwowych w konkursie przyrodniczym można było wygrać sadzonkę dębu, sosny i pigwowca, albo folder, mapę, książeczkę edukacyjną i wiele innych materiałów promujących polskie lasy.

Piknik ekologiczny na Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą został zorganizowany przez Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agendę Kulturalną w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Tematem wiodącym było środowisko naturalne, recykling, gospodarowanie odpadami, dbałość o czyste powietrze.

Zaproponowana przez organizatorów formuła konkursów, zabaw, różnych form aktywności ruchowej przypadła do gustu mieszkańcom Torunia i okolic, którzy w tym dniu całymi rodzinami odwiedzali nadwiślańskie bulwary. Najwięcej atrakcji miały dzieci, które mogły uczestniczyć w strzelaniu z łuku, malować twarz, skosztować kolorowej waty cukrowej, pograć w piłkę, fotografować się z ogromnymi maskotkami i sprawdzić swoją wiedzę na kilku stoiskach edukacyjnych, pośród których było też stoisko Lasów Państwowych. Obsługiwali je leśnicy z nadleśnictw Cierpiszewo i Dobrzejewice oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu.

Wiele emocji budziły pisane wierszem zagadki na temat zwierząt mieszkających w lesie: Kolczaste ubranie nosi na swym grzbiecie, chowa się wśród liści. Co to? Czy już wiecie? Albo: Biegnie z lasu polną drogą, aż się trzęsie rudy ogon. Rad zagląda na podwórko, by wizytę złożyć kurkom... Albo: Ten ptak nie ma czasu śpiewać, bo czas spędza lecząc drzewa. I by zwalczać drzew chorobę, musi w drzewa stukać dziobem. ...

Prawidłowa odpowiedź była nagradzana książeczką-malowanką, linijką z kolorowymi rysunkami leśnych roślin i zwierząt, odblaskową maskotką, smyczą do telefonu. Chwilowe niepowodzenia osładzała krucha krówką z wiklinowego koszyczka, a jak ktoś jej nie lubił lub był na diecie – zostawała „szyszka szczęścia" wprost z Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.

Aby otrzymać od leśników dorodną sadzonkę sosny, świerka, dębu, brzozy, modrzewia albo pigwowca z zakrytym systemem korzeniowym wyhodowaną w podtoruńskiej szkółce kontenerowej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice, trzeba było zaprosić do konkursu rodziców, którzy odpowiadali na dużo trudniejsze pytania. I tu warto przytoczyć jakiś przykład:

Czy na skutek wycinki dojrzałych drzewostanów, powierzchnia lasów w Polsce zmniejsza się? (wskaż odpowiedź i uzasadnij)
a)    nie, właściciel ma obowiązek ponownie posadzić las tam gdzie go wyciął,
b)    tak, stale się pomniejsza,
c)    tak, ale tylko w lasach prywatnych.

Albo: Czy można rozpalać ognisko w lesie poza miejscami wyznaczonymi do tego celu?
a)    tak, ale trzeba uważać z ogniem,
b)    nie, jest zakaz rozniecania ognia na terenie lasu i w odległości 100 metrów od niego,
c)    tak, ale tylko gdy jest mokro w lesie.

Późnym popołudniem, gdy zwijaliśmy stoisko Lasów Państwowych, bo właśnie trwały przygotowania do występów gwiazdy wieczoru – popularnej grupy muzycznej Vavamuffin, odwiedził nas chłopiec - uczestnik kilku konkursów edukacyjnych, stwierdzając autorytatywnie, że dzisiaj najwięcej nauczył się od leśników.
Bardzo nam miło – Darz Bór!