Lista aktualności Lista aktualności

Leśne dożynki

...czyli leśnicy w Porcie Drzewnym w Toruniu

Dla leśników rok jest dobry. Sytuacja z owadzimi szkodnikami leśnych drzew na ten czas została opanowana. I pomimo porywistych burz i szkód jakie one spowodowały w bieżącym roku, większość powierzchni, która została ogołocona z lasu w trakcie klęski w 2017 roku została już obsadzona.

Jest co świętować

W dniu 4 września 2021 roku, w Porcie Drzewnym w Toruniu, stanęło stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych. Na terenie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, odbyło się tego dnia „XIII Dziękczynienie w Rodzinie”.

Służba lasom i ludziom

Leśnicy przyjęli zaproszenie do uczestnictwa w części edukacyjnej wydarzenia, gdzie w sąsiedztwie m.in. strażaków, promowali prowadzoną przez nich gospodarkę leśną.

Służba leśna oferowała tego dnia swoje ekologiczne, promocyjne gadżety oraz sadzonki drzew leśnych – w zamian za wiedzę. Proponowano zabawę w quizy, pytania, zagadki na temat lasu i pracy leśników. Młode drzewka takie jak klon zwyczajny, klon jawor, dzika grusza i jabłoń, buk, sosna i świerk, rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki” i do ostatniego „patyczka”. Będą cieszyć oko i rosnąć po posadzeniu - nam wszystkim na zdrowie. Wszystkie sadzonki wyhodowali leśnicy na Szkółce leśnej „Bielawy” znajdującej się w Toruniu (Nadleśnictwo Dobrzejewice). Na terenie Lasów Państwowych co roku sadzi się pół miliarda drzewek, czyli 1000 drzew na minutę! Nie tylko tam, gdzie wcześniej został wycięty las, ale i tam gdzie wcześniej nigdy nie rósł. Dzięki temu lasów w Polsce nadal przybywa!

Świat się zmienia

…ale przyroda rządzi się swymi niezmiennymi prawami.

Ciągłość trwania lasu zapewnia przemiana pokoleń, tak jak w społeczeństwie dzieci i młodzieży zapewniają przyszłość. O tym doskonale wiedzieli rozmówcy, którzy często sami sadzili lasy w trakcie odbudowy powojennego kraju. Lesistość Polski od czasu II WŚ niemal się podwoiła – właśnie dzięki leśnikom i pomocnym rękom dzisiejszych seniorów. Swego rodzaju leśnym dziękczynieniem był hołd dzisiejszych młodych leśników dla ludzi starszych - poprzez ciepłą, rzeczową rozmowę.

Dziękczynny bukiet z leśnych ziół można było także sobie zrobić samemu. Strefa warsztatowa leśnego stoiska, zachwycała kolorami.

Na warsztat wzięto m.in. wrotycz, nawłoć, krwawnik, dziurawiec, wrzos, jarzębinę… Przy okazji komponowania bukietów, była okazja do spokojnej rozmowy z leśnikiem oraz nauki rozpoznawania gatunków – na „żywo” i z leśnego zielnika. Była to też okazja do wymiany wiedzy i doświadczenia w ziołolecznictwie oraz przypomnienia zasad korzystania z lasu.

Grzybki w occie

Stoisko zdobiła ekspozycja leśnych darów w postaci własnoręcznie wykonanych przetworów. Sok z czarnego bzu, syrop z pędów sosny, z kwiatów czarnego bzu, zawekowane jeżyny, żurawina, jagody borówki czarnej, miód, suszone i marynowane grzyby…

Wszystkie te „dobra” powstają w naszych domach dzięki lasom, które w Polsce są ogólnodostępne – bo w 80 % państwowe! Dzięki temu zbieramy grzyby do woli. Jesienny czas doskonale nam o tym przywileju przypomina. Las to zdrowie, odpoczynek, pasja, miejsce pracy, drewno, turystyka…

Leśnicy gospodarują lasami w imieniu społeczeństwa i dla dobra przyszłych pokoleń. Samofinansują się, a więc nikt do tych zobowiązań nie musi dokładać.

Leśnicy gospodarują lasami w imieniu społeczeństwa i dla dobra przyszłych pokoleń. Samofinansują się, a więc nikt do tych zobowiązań nie musi dokładać.

Żniwa w lesie to proces, nie kampania

Drewno to surowiec odnawialny, a zasada – „posadzić, gdy się wycięło” jest określona w ustawie o lasach. Korzystać z dóbr natury w sposób rozsądny, to znaczy odnawiać i rekompensować to, co się zużyło. Odwrotnością do drewna jest przykład plastiku zrobionego z ropy naftowej. Po wyczerpaniu złóż ropy nie będzie jej bowiem można z powrotem odnowić, dolać, posadzić.

Leśny „zbiór” drewna jest zawsze szczegółowo określony w Planie urządzenia lasu i wynika z potrzeb samego lasu.

Działo się

Warto zaznaczyć, że stoisko Lasów Państwowych cieszyło się ogromną popularnością. Czy to dzięki „leśnemu klimatowi”, który udało się stworzyć poprzez naturalne ekspozycje, czy może dzięki otwartości samych leśników, gotowych odpowiedzieć, wyjaśnić i porozmawiać o lesie - przez stoisko „przewinęło” się tysiące ludzi. Niewątpliwe całe wydarzenie „Dziękczynienia w rodzinie” było pełne atrakcji. Na parkingu przy Sanktuarium stanęło także „Miasteczko zdrowia” z bezpłatnymi konsultacjami medycznymi. Stoiska gastronomiczne serwowały ekologiczną żywność oraz kuchnię polową, a w Amfiteatrze obok Sanktuarium odbyły się koncerty zespołów: Terne Roma, Bayer Full  oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem: ks. Bp. Wiesława Śmigla, ministra Mariusza Błaszczaka, ministra prof. Przemysława Czarnka, oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Zapraszamy do obejrzenia FOTOLELACJI.