Lista aktualności Lista aktualności

Gołąbki: Leśne atrakcje Festynu Archeologicznego Biskupin

Kluczową imprezą 2016 roku jest XXII Festyn Archeologiczny, który odbywa się w dniach 17 - 25 września pod hasłem „Biskupin Archeo - Fashion Week”.

W br królowała średniowieczna moda, na wybiegach podziwialiśmy liczne pokazy i prezentacje. Nie były to współczesne kolekcje słynnych projektantów, lecz moda sprzed setek lat, rekonstrukcja na podstawie archeologicznych znalezisk. Muzeum zaprezentowało stroje polskie i europejskie z zamierzchłych czasów. Dominowała epoka kamienia, ale obecne były również kreacje nowożytne. Nie zabrakło ubiorów greckich, rzymskich i egipskich, były również pokazy ubrań bojowych na żywych modelach.  

Organizatorzy zaprosili wystawców z całej Europy, którzy prezentowali techniki wyrobu minionych strojów i galanterii, m. in. z tkanin, biżuterii, butów, torebek, pasków. Mogliśmy podziwiać również fryzury, makijaże, nakrycia głowy, dawne kosmetyczki i toaletowe przybory. Jak zwykle w trakcie festynu było mnóstwo wykładów tematycznych, przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych, walki wojów oraz konkursy i warsztaty dla zainteresowanych. Program uzupełniła bogata ekspozycji czasowych, poświęconych historii mody na przestrzeni wieków.

Udział w Festynie tradycyjnie brali leśnicy z Gołąbek wraz z koleżankami i kolegami z sąsiednich jednostek. Na swym stoisku zaprezentowali leśną ekspozycję, konkursy, materiały edukacyjne i promocyjne. W tym roku kładziemy nacisk na obchody 220 lecia Nadleśnictwa, dlatego towarzyszyły nam archiwalia poświęcane historii firmy. Dzięki temu w pewnym skrócie ukazaliśmy losy pałuckich lasów oraz ludzi, którzy zasłużyli się w ich zagospodarowaniu i ochronie. Nie zabrakło eksponatów i leśnej inscenizacji, na edukacyjnej ścieżce, pośród zielonych pni i gałązek widoczne były zwierzęta. Rocznicowe akcenty łączyliśmy z promocją dorobku gospodarki leśnej. To dlatego pośród starych fotografii, dokumentów, różnych kopii, znalazła się poniemiecka mapa z 1816 roku, obejmująca północną Wielkopolskę, w tym Pałuki i Kujawy.   

Podobnie, jak w latach poprzednich leśnicy zostali zaszczyceni przez barwny korowód VIP dokonujących oficjalnego otwarcia Festynu. Goście z podziwem oglądali wystrój stoiska, przyrodnicze atrakcje. Podkreślali wkład leśników w urozmaicanie kolejnej edycji imprezy, że ludzie w zielonych mundurach z powodzeniem towarzyszą kulturowym wydarzeniom. W ten sposób aspekty leśne i edukacyjne splatają się z hasłem przewodnim Festynu 2016. Leśnicy postarali się godnie przyjąć gości i zaprezentować swoją gotowość do pracy. Dzięki obecności Pana Mariana Przybylskiego - autora monografii historycznej „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki" mogliśmy obdarować gości nową książką i zachęcić do lektury. Tym bardziej, że łączymy ekspozycję z prezentacją rocznicowych archiwaliów z okazji 220 lecia Nadleśnictwa Gołąbki. Pan Marian pracowicie dokonał okolicznościowego wpisu na pierwszych stronicach podarowanejmonografii. Zastępca Nadleśniczego - Walenty Szymczak i Inżynier Nadzoru - Mieczysław Tybura wraz z kolegami zajęli gości opowieścią o aktualnych problemach w gospodarce leśnej. Dzięki temu mogli dowiedzieć się o naszych sukcesach i troskach, w tym pogłębiającej się suszy i jej skutkach. Podczas dyskusji dopytywali o sadzonki, które tradycyjnie wręczaliśmy w ubiegłych latach. 

Leśne stanowisko, od lat organizujemy pod tą samą strzechą, z piękną aranżacją otoczenia. Przed drewnianym budynkiem niewielki ciek wodny z płynącą wodą wije się pośród wysepek i drewnianych ścieżek. Mostek pośrodku służy m.in. do pamiątkowych zdjęć. Drzewka, trawa i zieleń imitują sąsiedztwo lasu. Na ścieżce dojścia ustawiono tablice edukacyjne z krzyżówkami, materiałami dot. rozpoznawania gatunków drzew. Leśnicy witają tu wszystkich zainteresowanych, zachęcają do rozwiązywania krzyżówek, udzielają informacji. Następnie kierują pod strzechę, gdzie czeka koło fortuny z nagrodami. Szacujemy, że pod naszym dachem przewinie się kilka tys. osób. To z jednej strony miara zainteresowania atrakcyjności oferty Nadleśnictwa Gołąbki, z drugiej, zapotrzebowanie na edukację przyrodniczo - leśną.

W związku z nieustającym zainteresowaniem podtrzymaliśmy tradycję konkursową wiedzy o lesie, przyrodzie i zawodzie leśnika. Koło fortuny daje wszystkim  równe szansę udziału w loterii pytań i dostęp do bardzo interesujących upominków. Wystarczy po zakręceniu odpowiedzieć na wskazane pytanie, samodzielnie lub z udziałem najbliższych. Nie zawiedliśmy się, zainteresowanie było spore, dyskusje gorące, pytania dociekliwe, na wszystkie udzieliliśmy odpowiedzi. Leśnicy z przyjemnością wręczyli upominki dla najbardziej aktywnych. Nie zawiedliśmy się, jak co roku s wzięcie miały  sadzonki z bryłką korzeniową w doniczkach.

Sukces organizatorów Festynu jest po części naszym, z satysfakcją można stwierdzić, że Lasy Państwowe są partnerem podnoszącym atrakcyjność całej imprezy. Zielone stoisko Nadleśnictwa Gołąbki ma swoją siłę przyciągania. Ciekawe, pod jakimi hasłami przyjdzie prezentować się w przyszłym roku …

 

Więcej: www.biskupin.pl