Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs „Las bez tajemnic” w Grabinach pod „Jarzębinką”

Sygnałem łowieckim pt. „Zbiórka myśliwych” i „Darz Bór” w wykonaniu Tomasza Michewicza, sygnalisty myśliwskiego z Koła Łowieckiego „Darz Bór” z Jabłonowa Pomorskiego, który zabrzmiał w dniu 20 maja 2015 r. w Grabińskich Ostępach rozpoczęto w Nadleśnictwie Brodnica VIII edycję konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic”.

Tego pięknego, majowego ranka na ścieżce przyrodniczej w Grabinach w Nadleśnictwie Brodnica zjawili się przedstawiciele szkół podstawowych z terenu Powiatów Nowomiejskiego i Brodnickiego, by stawić czoła rywalizacji w konkursie wiedzy o otaczającym nas lesie.  Jego organizatorzy to: Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Jamy i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta" w Brodnicy i ZO PZŁ w Toruniu.

Konkurs  ten to stały punkt działalności edukacyjnej, prowadzonej od wielu lat przez coraz większe grono różnych instytucji, którego podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, wiedzy o poszanowaniu jej praw i prawidłowej gospodarce człowieka w celu wykorzystania jej sił dla zaspokojenia potrzeb człowieka.

Swoją obecnością na tej imprezie zaszczycił nas Wójt Gminy Biskupiec – Arkadiusz Dobek, który jeszcze podczas ubiegłorocznej edycji był Leśniczym Leśnictwa Lipowa Góra. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wydelegował na tę uroczystość swego rzecznika - Mateusza Stopińskiego, Starostę Brodnickiego reprezentował Stanisław Czajkowski i Justyna Głodowska. W imieniu Starosty Nowomiejskiego przybył Wiesław Klonowski. Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu reprezentował Kol. Marian Lendzioszek. Udział Nadleśniczego z Jam zaznaczył swoją obecnością Pan Krzysztof Pilewski – Inżynier Nadzoru i Tadeusz Susek – Leśniczy Leśnictwa Wąkop. Porozumienie Kół Łowieckich „Kult Św. Huberta" reprezentował jego Prezes, Kazimierz Kapuściński oraz Prezesi i Łowczowie Kół Łowieckich: „Pełnia" Łąkorz,   „Hubert" przy NIK Warszawa, „Darz Bór" Jabłonowo Pom, „Bażant" Nieżywięć i „Łabędź" Brodnica, „Szron" Kurzętnik, „Szarak" Nowe Miasto Lub.. Obecny był również kapelan myśliwych i leśników, ks. Gabriel Aronowski. Nie zabrakło także przedstawicieli mediów: Telewizji Regionalnej z Bydgoszczy i lokalnej prasy tj. CBR z Brodnicy oraz Gazety Nowomiejskiej. Honory gospodarza pełnił Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. 

Do wspólnych zmagań przystąpiły 23 szkoły, reprezentowanych przez dwuosobowe drużyny. Do zmagań przystąpiły: SP Lipinki, SP Łąkorz, SP Ostrowite, , ZS Marzęcice, SP Szwarcenowo, SP nr 1 Brodnica, SP nr 2 Brodnica, SP nr 4 Brodnica, SP Górzno, ZS Pokrzydowo, ZS Zbiczno, SP Nieżywięć, SP Jajkowo , SP Jabłonowo Pomorskie, SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie, SP Wielkie Leźno, SP Gwiździny, SP Brzozie, SP Kruszyny Duże, SP Krotoszyny, ZS Jamielnik, ZS Bratian oraz SP Górale. 

Wszystkich zebranych przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. W tym roku nawiązał on poprzez Święto Polskiej Niezapominajki, przypadające 15 maja do potrzeby pamiętania o ojczystej przyrodzie. Właściwe i racjonalne gospodarowanie jej zasobami to  podstawa trwałości gospodarki leśnej – jedynej gospodarki opartej na surowcu odnawialnym, jakim jest drewno. Surowcu, który jest niezbędny dla gospodarki narodowej, daje pracę setkom tysięcy polskich rodzin i stanowi o ok. 10% dochodu narodowego. Mimo faktu, że w wyniku tak prowadzonej gospodarki zasoby drzewne Polski ciągle rosną, groźba zagrożenia ze strony myślących inaczej jest ciągle aktualna. Dlatego musimy pamiętać o otaczającym środowisku i otaczać go opieką.

Pani Jolanta Szymecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach przedstawiła uczestników spotkania a Pani Elżbieta Kapusta i Krzysztof Pilewski przypomnieli zasady konkursu i przedstawili skład jury.

Każda szkoła przywoziła gotową pracę; własnoręcznie zbudowany prawdziwy paśnik do zimowego dokarmiania zwierzyny drobnej. Następnie uczniowie indywidualnie pisali test.

Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników, młodzież dzięki Panu Krzysztofowi Jasienieckiemu miała okazję poznać najnowocześniejszy sprzęt leśny używany do pracy w lesie oraz zobaczyć na własne oczy, jak pracuje nowoczesny harvester i forwarder. Podczas pokazu wielu uczniów oniemiało z zachwytu. Być może dzięki temu przybędzie nam  nowych drwali. Następnie, podczas specjalnego pokazu broni myśliwskiej, każdy mógł dotknąć prawdziwej strzelby. Chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką.

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

I     miejsce  Szkoła Podstawowa w Krotoszynach
II       -//-         Szkoła Podstawowa w Lipinkach
III      -//-         Szkoła Podstawowa w Łąkorzu

Tytuł „Czarodzieja lasu" zdobył Jakub Nogalski z Krotoszyn.

Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie i środkom Nadleśnictwa Brodnica wszystkim szkołom uczestniczącym w konkursie ofiarowano prawdziwy mikroskop a najlepszy uczestnik otrzymał aparat fotograficzny.  

Na sukces ten złożyli się: Szkoła Podstawowa w Lipinkach, Nadleśnictwa Brodnica i Jamy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie, Gmina Biskupiec, Starostwo Brodnickie i Nowomiejskie, Koła Łowieckie: „Pełnia" Łąkorz, „Hubert" przy NIK w Warszawie, „Klub Myśliwski Dziennikarzy" w Warszawie", „Darz Bór" Jabłonowo, „Łabędź" Brodnica, „Szarak" Brodnica, „Jarząbek" Brodnica, „Bażant" Nieżywięć, , „Pracowników MSZ" w Warszawie", „Szron" Kurzętnik, „Osa" Toruń, Starostwa Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim i w Brodnicy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, „Vobro" w Brodnicy, Gospodarstwo Rolne Komorowo, PZŁ  Zarząd Okręgowy w Toruniu, Panowie Jacek Piersa, Zdzisław Fiszer i Marek Hildebrandt. Pokaz pracy sprzętu leśnego zorganizowali Zakład Usług Leśnych „Betula" Józef Brzozowski i Zakład Usług Leśnych Marek Dądelewski.

Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej. Wszystkie dzieci wygrały; zdobyły wiedzę i nagrody. Wygraliśmy też my, organizatorzy; poza tym, że liczba uczestników jest budująca, ciągle rośnie zainteresowanie i ranga konkursu. To oznacza, że w dziele prowadzenia zdrowej edukacji przyrodniczej nie jesteśmy osamotnieni i mamy nadzieję, że kiedyś to zaprocentuje i przyniesie oczekiwany plon.