Lista aktualności Lista aktualności

Koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych w Chełmży

7 października br. w Chełmży obchodziliśmy jubileusz 100 - lecia Lasów Państwowych. Kolejne spotkanie w plenerze pod hasłem #DrewnoJestZLasu przyniosło wiele radości, rozmów o lesie, bioróżnorodności gatunkowej, istoty pracy leśnika ku trwale zrównoważonej gospodarce leśnej.

Na stoiskach edukacyjno-promocyjnych Lasów Państwowych, leśnicy przygotowali mnóstwo atrakcji, konkursów, quizów i zagadek, w których można było zdobyć upominki z drewna - surowca w pełni odnawialnego i ekologicznego, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań! Każdy mógł też wygrać sadzonkę drzewa gatunku leśnego.

Można było także degustować potrawy z dziczyzny - w postaci gulaszu i grillowanych kiełbasek, a także grillowanej karkówki, ciast przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a nawet watę cukrową.

Na scenie wystąpił zespół Taraka Karol Kus Masz To W Lesie, który kołysał dźwiękami folk, pop, rock, a teksty utworów trafiały prosto w serce. Potem tłumy porwał do zabawy Rafał Brzozowski, z którym wszyscy śpiewali jego najbardziej znane utwory.

Spotkanie było także okazją do wsparcia jednostek OSP z terenu gminy Chełmża. Specjalny sprzęt ufundowały nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu , a wręczył Pan Jarosław Molendowski Dyrektor RDLP w Toruniu wraz z Panem Mariuszem Kałużnym Posełem na Sejm RP i Panem Jerzym Czerwińskim Burmistrzem Miasta Chełmża.

Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i świetną zabawę!

Polski model ochrony środowiska i gospodarki leśnej jest wyjątkowy w skali europejskiej i światowej. Zrównoważona gospodarka leśna prowadzona jest w Polsce od początku istnienia Lasów Państwowych, łącząca pozyskanie drewna z funkcjami turystycznymi, przyrodniczymi, związanymi z ochroną środowiska, przyrody czy ochrony gatunku

Leśnicy dbają o różnorodność biologiczną lasów, chronią je przed wieloma zagrożeniami - klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. Ten sposób ochrony przyrody umożliwia Polakom bezpieczne korzystanie z dóbr lasu. Leśnicy pilnują, aby gospodarka leśna, dostarczająca na rynek uniwersalny surowiec ekologiczny, jakim jest drewno, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy.

Leśnicy są źródłem bogatej wiedzy o polskich lasach, ich historii oraz walorach przyrodniczych. Zaangażowanie w działania edukacyjne i promocyjne, pozwalają Polakom lepiej poznać ważny element dziedzictwa narodowego, jakim są lasy.

Polskie lasy są własnością całego narodu. Pisał o tym Adam Loret, pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, wielki autorytet leśników:

„Znaczenie gospodarstwa leśnego nie ogranicza się jedynie do strony ekonomicznej w życiu narodu. Las posiada jeszcze wiele niezastąpionych dla kraju właściwości, że wymienimy tylko wpływ jego na klimat, wilgotność i ochronę gleby, zdrowotność itd. Tylko państwo, jako właściciel, jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści, płynące z nich dla kraju. Państwo, którego istnienie nie mierzy się wiekiem ludzkiego życia, które powołane jest do troski zarówno o dzisiaj, jak i o jutro bytu narodu i kraju.”