Lista aktualności Lista aktualności

Kolejny potrącony wilk

Tym razem do kolizji doszło na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski. Dorosły i w dobrej kondycji wilk nie zdołał przedostać się na drugą stronę drogi.

W dniu 25 grudnia 2015 roku w godzinach wieczornych na drodze krajowej nr 10 kolejny wilk zginął w wyniku kolizji komunikacyjnej. Do zdarzenia doszło na 283 kilometrze tej drogi, na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski w Leśnictwie Zagórzanka. To był jego rewir, który w tym czasie przemierzał w poszukiwaniu pożywienia.

Z potwierdzonych informacji wiadomo, że w ostatnim okresie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w wypadkach komunikacyjnych zginęło kilka wilków. Natomiast z informacji niepotwierdzonych wynika, że takich wypadków było więcej. I mimo, że ubytek tego dorosłego i w dobrej kondycji osobnika osłabił strukturę jego watahy, to jednak populacja wilków w Puszczy Bydgoskiej jest nadal stabilna.

Ten młody osobnik jak wiele innych nie wyczuł, że polowanie zakończy się jego śmiercią, bowiem i on natknął się na przeszkodę nie do przebycia. Chciał się przedostać na drugą stronę drogi, ale wpadł prosto pod nadjeżdżający samochód. Niestety podzielił los innych zwierząt, którym człowiek wybudował bariery nie do przebycia. To nie pierwszy wilk, który zginął wędrując naturalnymi korytarzami ekologicznymi z nienaturalnymi barierami. Według GDDKiA łączna długość dróg publicznych w Polsce wynosi ponad 415 tys. km. Niestety drogi te krzyżują się ze wszystkimi naturalnymi szlakami migracyjnymi zwierząt.

Wilki wymagają własnych areałów osobniczych oraz przestrzeni życiowych, więc odbywają długie wędrówki w ich poszukiwaniu, przez co są najbardziej ze wszystkich zwierząt narażone na negatywne skutki fragmentacji środowiska wynikającej z rozbudowy sieci dróg.

Dzięki staraniom pracowników Nadleśnictwa Solec Kujawski ten osobnik zostanie spreparowany i stanowić będzie eksponat edukacyjny.

Tekst: Jan Fiderewicz/Adrian Pietrzak

O wilkach w Puszczy Bydgoskiej można dowiedzieć się więcej pod poniższym linkiem:

Wilk w Puszczy Bydgoskiej