Lista aktualności Lista aktualności

N. Runowo: Kilka miesięcy po huraganie

Huragan jaki wystąpił w sierpniu w naszym regionie, na długie lata pozostawi ślady nie tylko w pamięci ale przede wszystkim w przyrodzie

Miniony rok był bardzo trudny. Pogoda nie rozpieszczała nas od samego początku. Często padające deszcze utrudniały pozyskanie, wywóz surowca i wszystkie pozostałe prace gospodarcze. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w nocy z 11 na 12 sierpnia. Huragan jaki wtedy wystąpił w naszym regionie, na długie lata pozostawi ślady nie tylko w pamięci ale przede wszystkim w przyrodzie.

Wstępnie oszacowane straty dla Nadleśnictwa Runowo to blisko 700,0 tys. m3 powalonego i połamanego drewna. Uszkodzenia występują na powierzchni ok 5,5 tys. ha, z czego ok 2200,0 ha to powierzchnia przewidziana do odnowienia. Dla porównania warto podać, że dotychczas zgodnie z obowiązującym Planem Urządzania Lasu w nadleśnictwie pozyskiwaliśmy rocznie ok 60,0 tys. m3 drewna i odnawialiśmy ok 70,0 – 80,0 ha lasu.

Stanęliśmy przed nowym, trudnym wyzwaniem. Ważne było szybkie podejmowanie działań, ponieważ długo przelegujące drewno ulega deprecjacji – traci swoje właściwości, a co za tym idzie również swoją wartość. Uszkodzone powierzchnie są również niebezpieczne, stąd wprowadzony w wielu miejscach zakaz wstępu do lasu. Pozyskanie drewna na powierzchniach uszkodzonych przez wiatr jest bardzo trudne i niebezpieczne, drzewa są połamane, powykręcane, wiele drzew jest zawieszonych. Nadleśnictwo Runowo ma jeszcze dodatkowe utrudnienie z tytułu żyznych siedlisk i bogatego składu gatunkowego. W wielu miejscach pozyskanie gatunków liściastych możliwe jest wyłącznie ręcznie.  Rozmięknięte przez deszcz, rozjeżdżone drogi nie ułatwiały pracy. Musieliśmy je naprawiać na bieżąco, żeby umożliwić wywóz surowca z lasu.

Co udało nam się zrobić do końca 2017 roku? W pierwszej kolejności udrażnialiśmy drogi, tereny  pod liniami energetycznymi  i uprzątaliśmy powalone drzewa z pól. Następnie trzeba było zacząć uprzątać powierzchnie leśne. Udało nam się pozyskać około 112 900 m3 drewna z powierzchni objętych klęską. Łącznie w 2017 roku pozyskaliśmy około 150 500 m3 drewna. To niemal trzy razy więcej niż nasz planowy etat. Dokonaliśmy tego dzięki zakontraktowaniu kilku nowych firm ze specjalistycznym sprzętem. Na powierzchniach klęskowych pracowało łącznie 15 Zakładów Usług Leśnych wyposażonych w 13harwesterów,  14 forwarderów, 4 LKT oraz około 30 ciągników rolniczych z przyczepami samozaładowczymi do zrywki i ok 50 pilarzy. Złomy i wywroty zostały uprzątnięte na powierzchni ok 380 ha. Ponadto na powierzchni ok 72 ha udało nam się rozdrobnić pozostałości pozrębowe i przygotować glebę pod wiosenne odnowienia.

Przed nami nowy rok i nowe wyzwania. Wiemy, że będzie trudno, i że przyjdzie nam się borykać z jeszcze wieloma problemami. Założyliśmy, że w 2018 roku pozyskamy 394 300. m3 drewna z uszkodzonych powierzchni. Do odnowienia wiosną zaplanowaliśmy ok 47,00 ha powierzchni wyciętej jeszcze przed huraganem i ok 107,00 ha powierzchni klęskowej. Chcemy na bieżąco uprzątać wycięte powierzchnie i w miarę możliwości jak najszybciej wprowadzać nowe pokolenie lasu. Jesienią planujemy odnowić jeszcze ok 100,00 ha. Mamy nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjać i uda się wykonać wszystkie założenia.