Lista aktualności Lista aktualności

Każde drzewko to uśmiech na twarzy!

Druga edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY za nami! Co przyniosła? Na pewno wiele radości z sadzenia drzew, ale też nieco przemyśleń. Mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego otrzymali od leśników i posadzili blisko 50 tys. drzewek!

W ubiegły piątek 18 września br. leśnicy 430 nadleśnictw i 17 biur regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych rozdali w całej Polsce, od Bałtyku aż po Tatry, łącznie milion sadzonek, by każdy mógł posadzić własne drzewo lub nawet kilka drzew w swoim otoczeniu. Niby nic takiego, a jednak obserwując reakcje ludzi odwiedzających nasze stoiska z sadzonkami, uświadomiliśmy sobie, że choć łatwo można kupić drzewko, to potrzebna jest jeszcze fachowa porada gdzie i jak je posadzić!

Wiele spośród odwiedzających nasze stoiska osób wspominało, że kiedyś z całą swoją szkolną klasą sadziło las, inni, że na działce mają już posadzone drzewka, a jednak i starsi, i młodsi pytali nas o zasady prawidłowego sadzenia. I za to dziękujemy, bo to dowód zaufania do leśników i prowadzonej przez nich trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

Lasów w Polsce przybywa! W ciągu ostatnich 75 lat ich powierzchnia wzrosła o 2,8 mln ha, czyli prawie o tyle ile wynosi powierzchnia województwa wielkopolskiego! W tym samym czasie aż trzykrotnie wzrosła ilość drewna w polskich lasach. Tak! Użytkowanie lasów nie oznacza uszczuplenia ich zasobności. Wręcz przeciwnie, trwale zrównoważona gospodarka leśna pozwala mieć coraz więcej lasów i otaczać się coraz większą ilością drewna w życiu codziennym. W tym przypadku można żartobliwie napisać, że działa zasada –zjeść ciastko i mieć ciastko! Czyli można pozyskiwać drewno dla gospodarki i społeczeństwa i jednocześnie powiększać zasoby drewna w lesie. Tak się dzieje od lat w polskich lasach.

Dla ludzi i dla przyrody bardzo ważna jest obecność drzew, dlatego sadźmy ich coraz więcej! Tylko wiosną bieżącego roku leśnicy toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych posadzili 4 mln szt. drzew, a jesienią, która już się zaczyna, planujemy posadzić kolejne 1,5 mln szt.

W ostatni piątek obdarowaliśmy mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego 50 tysiącami sadzonek drzew i krzewów leśnych – mamy nadzieję, że wszystkie wzbogacą środowisko naszego życia. Na pewno wzbogaciły wszystkich uczestników akcji #sadziMY o uśmiech na twarzach. Dziękujemy za udział!

Inicjatorem akcji #sadziMY jest Prezydent RP, który tego dnia osobiście sadził las na terenie Leśnictwa Lipusz w Borach Tucholskich.