Lista aktualności Lista aktualności

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Wietrzna i słoneczna aura w ciągu dnia, a także nagromadzenie przesuszonego materiału roślinnego po zimie sprzyjają rozprzestrzenianiu pożarów.

Trudna sytuacja pożarowa zaznacza się w lasach od początku bieżącego roku. Już w połowie stycznia leśnicy odkryli pierwszy pożar, a była to niestety zapowiedź wielu kolejnych.

W nocy z soboty na niedzielę (21/22.03.br.) spłonęło ok. 10 ha trzcin nad Jeziorem Gopło na terenie Nadleśnictwa Miradz. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała prawie 10 godzin i uczestniczyło w niej 17 zastępów straży pożarnej.

Wczoraj (23.03.br.) prawdopodobnie ktoś podpalił w kilku miejscach ściółkę leśną na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo. 

Codziennie na godzinę 9.00 i 13.00 określany jest Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu (SZPL). Dzisiaj na godz. 9.00 w czterech z pięciu stref meteorologicznych odnotowaliśmy duże zagrożenie pożarowe i wilgotność ściółki na poziomie kilkunastu procent. 

Jakie są przyczyny pożarów lasu?

Niestety od wielu lat 9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek. Zdarzają się działania umyślne, takie jak na przykład podpalenia, ale także nieumyślne - np. nielegalne wypalanie pozostałości roślinnych na gruntach sąsiadujących z lasem. W takiej sytuacji przeniesienie ognia na las jest bardzo częste. 
Bez względu na to, czy działania są zamierzone, czy też nie, sprawca ponosi karę określoną w przepisach kodeksu wykroczeń lub kodeksu karnego, w zależności od tego, jakie zagrożenie spowodował pożar i jakie były jego skutki.