Lista aktualności Lista aktualności

Dęby pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku, 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", upamiętniający pamięć żołnierzy antykomunistycznego i wolnościowego podziemia.

Na terenie Gminy Białe Błota obchody tego święta odbyły się w niedzielę 28 lutego. Zapoczątkowało je posadzenie dwudziestu dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych w miejscowości Trzciniec. Nowe dęby dołączyły do posadzonych rok wcześniej. W uroczystościach, oprócz rodzin poległych żołnierzy, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, policji i wojska, brała również udział delegacja Nadleśnictwa Bydgoszcz i poczet sztandarowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Po zasadzeniu drzew, delegacje przeniosły się do kościoła  w Białych Błotach, gdzie  odbyła się uroczysta msza. Stamtąd w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowano pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie przeprowadzono uroczysty apel zakończony salwą honorową  i dokonano odsłonięcia pomnika. Pod tablicami z nazwiskami poległych żołnierzy złożono wiązanki kwiatów.

Na zakończenie uroczystości odbył się III Ogólnopolski Bieg Niezłomnych.pn. "Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. III Bieg Niezłomnych". Wzięło w nim udział blisko 400 biegaczy, a trasa wiodła po terenach leśnych Nadleśnictwa Bydgoszcz.