Lista aktualności Lista aktualności

Dąb Wolności w Toruniu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski posadził Dąb Wolności w Toruniu nieopodal pomnika bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Uroczystość miała miejsce 17 października 2014 roku. Akt posadzenia dębu poprzedziło złożenie przez Prezydenta Komorowskiego i grupę harcerzy, wieńca z biało-czerwonych róż pod pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki – Kapelana „Solidarności". Kapłan ten, głoszący i realizujący w swoim życiu ewangeliczną zasadę „zwyciężania zła dobrem" został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa dokładnie 30 lat temu w okolicach Włocławka, w październiku 1984 r.

Dąb Wolności w Toruniu został posadzony nieopodal pomnika księdza Jerzego, w granicach historycznej Starówki, przez Bronisława Komorowskiego w asyście Michała Zaleskiego – prezydenta Miasta Torunia, Piotra Całbeckiego – marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Ewy Mes – wojewody kujawsko-pomorskiego, JE ks. bp. Andrzeja Suskiego i Janusza Kaczmarka – dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Prezydent Komorowski w swoim wystąpieniu zaznaczył, że posadzenie dębu w Toruniu w 30. rocznicę śmierci Księdza Jerzego każe pamiętać, że to szczęście doczekania wolnej Polski i pracy dla niej, które są naszym udziałem nie wszystkim było dane. Były ofiary tych narodowych dążeń i pragnień, byli ci, którzy wolności nie doczekali. „Rocznica każe pamiętać, że pośród tego zasiewu polskiej wolności były dramatyczne chwile, dramatyczne postaci (…) należy do nich śmierć kapelana „Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki, który był postacią dodającą nam wszystkim sił i energii w czasach, kiedy jeszcze o wolności trudno było nawet marzyć. (…) Chciałem podziękować  – kontynuował prezydent – że tutaj w Toruniu jest możliwe jednoczesne podkreślenie naszej radości, naszych nadziei związanych z 25-leciem odzyskania wolności z przypomnieniem tego dramatycznego wydarzenia, którego ból wielu z nas nosi w sercach jeszcze dzisiaj, a związanego ze śmiercią księdza Jerzego".

W uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz posadzenia Dębu Wolności uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia, Wojska Polskiego i Policji, młodzież i dzieci, w tym harcerze, grupa leśników oraz mieszkańcy grodu Kopernika.

Po uroczystości sadzenia dębu, Prezydent RP Bronisław Komorowski otrzymał z rąk dyrektora RDLP w Toruniu reprodukcję grafiki Leona Wyczółkowskiego przedstawiającą cisa „Chrobrego" rosnącego w najstarszym w Polsce rezerwacie przyrody w Wierzchlesie koło Tucholi. Prezydent otrzymał również album „Rok w lasach kujawsko-pomorskich", w którym na fotografiach, wrażliwi na piękno przyrody leśnicy, uwiecznili walory lasów regionu.

Dyrektor RDLP wraz z nadleśniczymi podtoruńskich nadleśnictw (N. Toruń, Cierpiszewo, Dobrzejewice i Gniewkowo) stanęli do pamiątkowego zdjęcia z wyjątkowym, czterometrowym dębem.

Dęby Wolności sadzone są w br. na terenie całej Polski z inicjatywy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe dla upamiętnienia 25-lecia odzyskania przez nasz kraj i naród upragnionej wolności oraz obchodzonej rocznicy 90-lecia powstania Lasów Państwowych.

Przy Dębie Wolności w Toruniu posadowiono kamień z wykutym napisem „Dąb Wolności posadzony przez Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia 25-lecia wolności, 1989-2014, 17.10.2014 r."