Lista aktualności Lista aktualności

Dąb Wolności w Brodnicy

Przy Pomniku Wdzięczności w centrum Brodnicy od 9 października br. rośnie jeden z Dębów Wolności sadzonych w tym roku na terenie całego kraju z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, dla uczczenia 25-lecia odzyskania wolności oraz 90-lecia utworzenia Lasów Państwowych.

Gości i mieszkańców przybyłych na uroczystość posadzenia Dębu Wolności na skwerze przy Pomniku Wdzięczności w Brodnicy przywitał burmistrz Jarosław Radacz. „Jest nam bardzo miło, czujemy się wyróżnieni, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wybrał nasze miasto, jako miejsce, w którym ma rosnąć Dąb Wolności." – powiedział burmistrz do zgromadzonych –  „(…) Mam nadzieję, że brodnicki dąb wolności będzie rósł nam zdrowo i szczęśliwie, że będzie świadkiem tylko dobrych chwil dla naszego miasta."

Uroczystość uświetniły poetycko-wokalny występ artystyczny młodzieży z Brodnickiego Domu Kultury i Miejskiej Orkiestry Dętej oraz kompania honorowa Wojska Polskiego.

W akcie sadzenia Dębu Wolności uczestniczyli: Dariusz Młotkiewicz – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Zbigniew Ostrowski – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Ryszard Bober – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Jarosław Radacz – burmistrz Brodnicy, ks. prałat Krzysztof Lewandowski – dziekan dekanatu brodnickiego, Janusz Kaczmarek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz druh Patryk Pizon – harcerz z hufca ZHP w Brodnicy.

Po posadzeniu drzewka, minister Dariusz Młotkiewicz odczytał okolicznościowy list skierowany przez Prezydenta RP do organizatorów i uczestników sadzenia Dębu Wolności w Brodnicy. Tegoroczne sadzenie dębów nawiązuje do podobnej, spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku. Sadzono wówczas dęby, jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie. „Nawiązujemy do tej pięknej tradycji – napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski –  i tak, jak oni sadzimy dęby wolności. (…) Cieszę się, że w akcję sadzenia dębów włączają się przedstawiciele środowisk samorządowych i leśników. To niezwykłe przedsięwzięcie jest też formą uczczenia 90-lecia Lasów Państwowych. (…)  Ufam, że szum liści, które wyrosną na tych drzewach wróżyć będzie Polsce, całej wspólnocie jej obywateli, dobrą, pomyślną przyszłość".

W uroczystości sadzenia Dębu Wolności, na zaproszenie Burmistrza Brodnicy oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica, uczestniczyli również Piotr Boiński – Starosta Powiatu Brodnickiego, Edward Łukaszewski – wójt Gminy Brodnica, radni Rady Miejskiej w Brodnicy i rady Powiatu Brodnickiego, przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele Policji, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, związków i stowarzyszeń kombatanckich, leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica i sąsiadujących nadleśnictw, przedstawiciele instytucji miejskich i powiatowych, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Brodnicy.