Lista aktualności Lista aktualności

75. rocznica zbrodni Selbstschutzu

Odznaczenie dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno.

Historia lasów usłana jest tragicznymi  kartami dziejów narodu polskiego. W lasach skrwileńskich w czasie II wojny światowej dokonywano egzekucji Polaków walczących o niepodległość.

W dniach 10-11 października 2014 r. w lasach powiatu rypińskiego odbyły się obchody 75. rocznicy zbrodni Selbstschutzu na terenie leśnictwa Kłuśno (lasek rusinowski) oraz leśnictwa Zambrzyca (las w Raku).

10 października zbiórką przy kościele św. Trójcy w Rypinie rozpoczęły się rocznicowe obchody w lasku rusinowskim, skąd wyruszyła uroczysta procesja. Tegoroczne obchody miały nie tylko szczególny charakter z racji rocznicy tragicznych wydarzeń, ale także z uwagi na odnowiony w tym miejscu pomnik, przy dużym wkładzie Nadleśnictwa Skrwilno. Uroczystość zorganizował Urząd Miasta Rypin wraz z Urzędem Gminy w Rypinie. Okolicznościową akademię tego roku wystawili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Mszy św. przewodniczył jego ekscelencja ks. biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski. Apel poległych odczytał dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie – Andrzej Szalkowski. Na znak pokoju wypuszczono 150 gołębi symbolizujących ofiary tego miejsca. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń. Wśród wyróżnionych znalazł się nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno Jacek Soborski, który został wyróżniony srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa.

11 października spod kościoła parafialnego św. Anny w akompaniamencie orkiestry dętej wyruszyła ulicami Skrwilna procesja z modlitwą różańcową pod przewodnictwem jego ekscelencji ks. biskupa Piotra Libery – ordynariusza diecezji płockiej. Uroczystość patriotyczno-religijną zorganizował urząd gminy oraz parafia. Okolicznościową akademię zaprezentowali uczniowie z gimnazjum w Skrwilnie, po czym ks. biskup celebrował polową mszę św. i wygłosił homilię. Kompanie honorową wystawił 4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego, który po apelu poległych na cześć ofiar oddał salwę honorową. Następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem ofiar, w tym delegacja leśników Nadleśnictwa Skrwilno.