Lista aktualności Lista aktualności

„Leśna Jazda” na terenie toruńskich lasów

Przez kilka dni na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu gościła ponad 100-osobowa grupa leśników, których pasją są motocykle.

Członkowie Stowarzyszenia Motocyklistów „Leśna Jazda" to głównie leśnicy, którzy co roku wyruszają na motocyklach w Polskę. Celem podróży jest nie tylko poznanie nowych miejsc, ale również integracja, wymiana myśli i radość z jazdy motocyklem.

W piątek przed południem (10.06.2016 r.) członkowie stowarzyszenia odwiedzili Barbarkę – miejsce szczególne. Leśników przywitał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek, ujawniając już na wstępie swoje zainteresowania motocyklami i osobisty wątek związany z tą pasją.

Następnie nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Robert Paciorek przedstawił zarys historyczny Barbarki jako Miejsca Pamięci Narodowej. To tutaj Gestapo i Selbstschutz jesienią 1939 roku przeprowadzili masowe egzekucje. Życie straciło 600-1200 Polaków z Torunia i okolic. Dyrektor Janusz Kaczmarek podkreślił ciągłe starania leśników w ujawnianiu nieznanych dotąd kart historii, w której często przeplata się wątek leśnych rodzin. Na koniec spotkania goście i gospodarze złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym tych, którzy stracili życie pośród lasów Barbarki.

Popołudniu zaplanowano zwiedzanie rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Borach Tucholskich, gdzie przyjezdnych oprowadzał nadleśniczy Nadleśnictwa Zamrzenica Adam Wenda wraz z miejscowymi leśnikami. Tutaj złożono kwiaty pod pomnikiem leśniczych i drzewiarzy pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej.

W sobotę (11.06.2016 r.) goście odwiedzili jedną z najnowocześniejszych szkółek leśnych w kraju w leśnictwie Bielawy na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice. Fanów dwóch kółek powitał nadleśniczy Paweł Nas, a produkcję sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym zaprezentował zastępca nadleśniczego Bogusław Kashyna wraz z leśniczym Wojciechem Stecem.

Tego samego dnia motocykliści nie omieszkali też odwiedzić siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przy ulicy Mickiewicza, gdzie przywitali ich Tadeusz Chrzanowski oraz Piotr Beszterda z biura RDLP. Wspólne zdjęcie przy niedźwiedziach poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem Teofila Lorkiewicza, pierwszego dyrektora toruńskiej dyrekcji. W tych okolicznościach Tadeusz Chrzanowski przybliżył postać tego znamienitego leśnika, który organizował struktury Lasów Państwowych w naszym regionie. Później uczestnicy zlotu zwiedzili toruńską Starówkę.

Zlot zakończył się w miejscowości Zamek Bierzgłowski na terenie Nadleśnictwa Toruń, gdzie wcześniej leśnicy-motocykliści nocowali w murach dawnego zamku krzyżackiego, obecnego Diecezjalnego Centrum Kultury.

Leśnicy stanowią nie tylko grupę zawodową osób związanych wspólnym miejscem pracy. To również środowisko ludzi z odległych zakątków kraju, których łączą najróżniejsze pasje i zainteresowania, często rozwijane wspólnie w czasie wolnym od pracy.