Lista aktualności Lista aktualności

„Dąb Jana Pawła II” w nowej odsłonie

Dąb Papieski w Brodnicy to dar leśników brodnickich dla mieszkańców. Po raz pierwszy uroczyście posadzony przy udziale mieszkańców w dniu 3 kwietnia 2006 roku przy plebanii kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy.

Przez lata rósł w spokoju w ogrodzie plebanii. Doglądany i odpowiednio nawożony  bardzo szybko osiągnął imponujące rozmiary i idealny pokrój. Stało się jasne, że jest to ostatnia chwila na jego przesadzenie. Jako dar dla mieszkańcom, musiał przecież zostać  przesadzony w miejsce ogólnie dostępne.

Decyzję o przesadzeniu podjęto z rocznym wyprzedzeniem, przygotowując odpowiednio drzewko i wybierając miejsce docelowego wzrostu. W dniu 20 marca 2015 roku po raz drugi dokonano skomplikowanej operacji posadzenia tego wyjątkowego dla Brodnicy drzewa. Przy udziale specjalnego dźwigu i grupy specjalistów  ta wyjątkowa sadzonka została umieszczona w ziemi w nowym, docelowym miejscu. Pieczołowicie pielęgnowany sprawiał wrażenie bardzo zadowolonego z nowego miejsca. Trwało to do czasu nadejścia wiosennych, tropikalnych upałów. Tego nasz bohater nie wytrzymał. Zareagował w sposób klasyczny dla rośliny – zrzucił część liści by ograniczyć parowanie. Z obawy o całkowite zrzucenie liści i wyschnięcie rośliny z przesuszenia zabezpieczony został siatką cieniującą i po około miesiącu wypuścił młode liście. Wtedy to właśnie młode drzewko zostało zaatakowane przez kornika o nazwie ogłodek dębowiec. Owad zaczął wgryzać się w pień i gdyby nie natychmiastowa pomoc specjalistów z Gdańska z pewnością by umarł. Jednak diagnoza okazała się trafna i dzięki pracy brodnickich leśników dąb papieski został uratowany. Teraz wraz z nadejściem wiosny rozwinął cały garnitur młodych ,zdrowych liści i razem z nami cieszy się wiosną.

W roku kwietniu 2016 roku minęła dziesiąta rocznica od pierwszego posadzenia tego wyjątkowego drzewka w Brodnicy. To dobry moment na przypomnienie miastu o wspólnie z dziećmi posadzonym niegdyś „Dębie Jana Pawła II" i ofiarowaniu go społeczeństwu przez pracowników Nadleśnictwa Brodnica.

Zakończenie XXI Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Brodnicy to świetna okazja, by w gronie znakomitych gości z całej Polski i mieszkańców miasta odsłonić pamiątkową tablicę z informacją o tym wydarzeniu i pobłogosławić nowe miejsce. Uroczystość dodatkowo uświetnili Zbigniew Sosnowski, Poseł na Sejm RP; Janusz Kaczmarek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu; Ryszard Bober, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kuj.-Pomorskiego, Jarosław Radacz, Burmistrz Brodnicy z Romanem Pawlakiem, Przewodniczącym Rady Miasta; Piotr Boiński, Starosta Brodnicki z Romanem Pytlasińskim, Przewodniczącym Rady  Powiatu; Jerzy Hermanowski, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego  oraz pracownicy Nadleśnictwa Brodnica z rodzinami. Po krótkim przypomnieniu historii tego wyjątkowego drzewa nadleśniczy poprosił Dyrektora RDLP w Toruniu, Janusza Kaczmarka i Burmistrza, Jarosława Radacza o symboliczne odsłonięcie tablicy a Kapelana leśników, księdza Gabriela Aronowskiego o pobłogosławienie nowego miejsca. Uroczystość przebiegała przy dźwiękach muzyki myśliwskiej i specjalnych fanfarach. Po zakończonej modlitwie uczestnicy udali się na uroczystą mszę świętą wieńczącą trzydniowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej Brodnica 2016.

Niech ten niezwykły dąb, nasz brodnicki „Dąb Jana Pawła II" będzie symbolem trwałości zasad i ludzkiej niezłomności. Niech rośnie i się rozwija. A my bądźmy tego świadkami.